Utställningsresultat

Utställningsresultat
Om du har BIR o BIM bild från någon av nedanstående tävlingar får du gärna maila den till redaktor@sgdk.se / Tack!
LIDKÖPING (Nordic)

2019-05-12

Domare: Anita Whitmarsh, Sverige

BIR-Valp: Sjaman’s Hathor Af Sorang

BIR, Cert, Nordic Cert, Championat: Diplomatic’s Una Healy
BIM, Nordic Cert: SE UCH Diplomatic’s Paganini

BH 2, Cert, R-Nordic, Championat: NO UCH X-Foot’s Neogen New Star To Boatorp
BH 3, R-Cert: Diplomatic’s Your Majesty JR

BT 2, R-Nordic: SE UCH, FI UCH, SE V-17 Diplomatic’s Paris Hilton
BT 3, R-Cert: NO UCH Highesteem Nova
BT 4: C.I.B, DK UCH, HR CH, VDH CH Mix Grande’s Opie

Västerås (Nationell)

2019-04-27

Domare: Kresten Scheel, Danmark

BIR: SE UCH, NO UCH Ganteus Jon Snow King Of The North
BIM, Cert: Unstoppable Frozen Kingsize Promise

BT 2, R-Cert: Lloyd Willners II Edonis
BT 3: Diplomatic’s Vilma Santos
BT 4: Sjaman’s Idun

SUNDSVALL ”Svensk Vinnarutställning” (Internationell)

2019-04-19

Domare: Patric Ragnarsson, Sverige

BIR, Cert, Cacib, BIG-2, SE-V-19: Ganteus Whispering Angel
BIM, Cacib, SE V-19: SEJV-17, DKJV-17, SE V-18, DKV-18, NV-18, NORD FI UCH Nordlandia Danes Sputnik

BH 2, R-Cacib: SEJV-16, NJV-16, NORDJV-16 WW-18 NORDV-18, N SE DK UCH Djurhedens Bentley Af Lise
BH 3, Cert, Championat: Ganteus Jon Snow King Of The North
BH 4: DK UCH, SE UCH Nordlandia Danes Halley’s Comet
Oplac, R-Cert, SE JV-19: Smalltall’s Just Wait For Me

BT 2, R-Cacib: NORD JV-17, SEJV-17, NORD V-18, SEV-18, NORD SE UCH Nordlandia Danes Bellatrix
BT 3, R-Cert, SE JV-19: Maxidan’s Dress Me Up Papermoon
BT 4: C.I.B NORD FI UCH NORDJV-15 Smalltall’s Gentle Touch

BIR-Veteran, SE VV-19: NO SE UCH, SE VV-18 Ganteus La Ragazza Sesto Amato

Bästa Junior
SE JV-19 Maxidan’s Dress Me Up Papermoon

 

MALMÖ (Internationell)

2019-03-30

Domare: Johan Andersson, Sverige

BIR, Cacib, BIG-4: SE UCH Diplomatic’s Paganini
BIM, Cacib: SE UCH, NO UCH, NO V-18 Diplomatic’s Natasha Parry

BH 2, Cert, R-Cacib: Diplomatic’s Your Majesty Jr
BH 3:  SE UCH, DK UCH Nordlandia Danes Halley’s Comet
BH 4: SE UCH, DK UCH: Maxidan’s Welcome To The Jungle

BT 2, R-Cacib: SE UCH, FI UCH, SE V-17 Diplomatic’s Paris Hilton
BT 3: SE JV-17, NORD JV-17, SE UCH, NORD UCH, SE V-18, NORD V-18 Nordlandia Danes Bellatrix
BT 4, Cert: Diplomatic’s Una Healy
Oplac, R-Cert: Diplomatic’s Vilma Santos

Bästa Uppfödargrupp & BIS-1 Uppfödargrupp: Kennel Diplomatic’s

Bästa Uppfödargrupp

MyDOG, Dag 2 (Internationell)

2019-01-6

Domare: Ander Tunold-Hanssen, Norge

BIR, Cacib, Cruft-Kvalificerad: SE UCH Diplomatic’s Paganini
BIM, Cert, Cacib, Cruft-Kvalificerad: Diplomatic’s Una Healy

BH 2, Cert: NO JV-18, NORD JV-18 Nordlandia Danes Gold Digger
BH 3, R-Cacib: NO UCH, SE UCH, SE JV-16 Djurhedens Bentley Af Lise
BH 4: NORD UCH Nordlandia Danes Pegasus

BT 2, R-Cert, R-Cacib: NO UCH Smalltall’s Good As Gold
BT 3: SE UCH, NO UCH, NO V-18 Diplomatic’s Natasha Parry
BT 4: Diplomatic’s Vilma Santos

MyDOG, Dag 1 (Nordic)

2019-01-5

Domare: Gabriel Valdez, Brasilien

BIR-Valp: Smalltall’s Join The Team
BIM-Valp: Great Bel’s Fight For Love Bent-On

BIR, Nordic Cert: SE UCH, FI UCH, SE V-17 Diplomatic’s Paris Hilton
BIM; Nordic Cert: SE UCH Diplomatic’s Paganini

BH 2, R-Nordic: NO UCH, SE UCH, SE JV-16 Djurhedens Bentley Af Lise
BH 3, Cert: NO JV-18, NORD JV-18 Nordlandia Danes Gold Digger
BH 4: NORD UCH Nordlandia Danes Pegasus
Oplac, R-Cert: Flyyans Cool On The Roof

BT 2, Cert: Diplomatic’s Rebecca minkoff
BT 3: NORD JV-17, SE JV-17, SE UCH, NORD UCH, SE V-18, NORD V-18 Nordlandia Danes Bellatrix
BT 4, R-Cert: Diplomatic’s Vilma Santos

Bästa Uppfödargrupp & BIS-3 Uppfödargrupp: Kennel Diplomatic’s

Bästa Avelsgrupp: Kennel Diplomatic’s

Bästa Avelsgrupp.

BIS-3 Uppfödargrupp

MOHEDA (SGDK Officiell)

2018-12-26

Domare: Sofie Krigholm

BIR-Valp: Great Bel’s Fight For Love Bent-On

BIR; Cert: Diplomatic’s Vilma Santos
BIM, Cert: Flyyans Cool On The Roof

BH 2: SE UCH Nordlandia Danes Pegasus
BH 3: Colordanes Dino

BT 2: SE UCH Diplomatic’s It’s Amazing
BT 3: Mix Grande’s Opie

ÄLVSJÖ (Nordic) Svensk Vinnarutställning

2018-12-8

Domare: Monica Stavenborn

BIR, Nordic Cert, Cruft-Kvaificerad, SE V-18: NORD JV-17, NORD UCH, NORD V-18, SE JV-17, SE UCH, Nordlandia Danes Bellatrix
BIM, Nordic Cert, Cruft-Kvalificerad, SE V-18: NORD UCH, SE JV-17 Nordlandia Danes Sputnik

BH 2, Cert: Ganteus Dark Angel
BH 3: NO UCH,  SE JV-16, SE UCH Djurhedens Bentley Af Lise
BH 4: Djurhedens Baltazar Af Lise

BT 2, Cert, Championat: DK UCH, FI UCH, FI V-17, LV CH, Edendane’s Dimonds Are Forever
BT 3: Ganteus Whispering Angel
BT 4: Diplomatic’s Vilma Santos

VÄXJÖ (Internationell)

2018-11-2

Domare: Birgitta Svarstad

BIR, Cacib: SE UCH Diplomatic’s Paganini
BIM, Cacib: SE UCH Diplomatic’s Natasha Parry

BH 2: SE UCH, SE V-17 Diplomatic’s Rhett Butler
BH 3, Cert, Championat: Nordlandia Danes Halley’s Comet
BH 4: Flyyans Cool On The Roof

BT 2: SE UCH, FI UCH, SE V-17 Diplomatic’s Paris Hilton
BT 3, Cert: Diplomatic’s Rebecca Minkoff
BT 4, Cacib: Mix Grande’s Opie
Oplac, Cabib: Forever Pink De Beatrix Bohemica

Bästa Uppfödargrupp: Kennel Diplomatic’s

Bästa Uppfödargrupp

SUNDSVALL (Internationell)

2018-10-7

Domare: Maritha Östlund-Holmsten

BIR: NO UCH, SE UCH Ganteus La Ragazza Sesto Amato
BIM, Cacib: NORD UCH, SE JV-17 Nordlandia Danes Sputnik

BH 2: SE UCH Nordlandia Danes Pegasus
BH 3, Cert: Tikitoo’s Hennessy
BH 4: Ganteus Jon Snow King Of The North

BT 2, Cert, Cacib: Tikitoo’s Hot’n Sweet
BT 3: SE UCH Danish Danehouse’s Senorita

< Visa äldre