Utställningsresultat

Utställningsresultat
Om du har BIR o BIM bild från någon av nedanstående tävlingar får du gärna maila den till redaktor@sgdk.se / Tack!
ÖVERKALIX (Nationell)

2019-08-17

Domare: Rafael Escar Tabuena, Spanien

BIR, Cert, Championat: C.I.B, EE CH, FI UCH, NO UCH Lawaetz Danes Bold In Blue
BIM, Cert: Euro Power Lotto

BH 2, R-Cert: Dane Garden’s One To Watch Out For
BH 3: FI UCH Euro Power King Of Finlandia

BT 2, R-Cert: Mix Grande’s Rut

 

RONNEBY (Nationell)

2019-08-11

Domare: Roxana Liliana Opris, Rumänien.

BIR, Cert: Diplomatic’s Vilma Santos
BIM, Cert, Championat: Royal Jazz A Smile

BH 2: DK UCH, NORD UCH Nordlandia Danes Pegasus
BH 3, R-Cert: Thaidax Viimeinen Mammutti

BT 2, R-Cert: Smedagylens Ponyo
BT 3: Colordanes Amira

ASKERSUND (Nationell)

2019-08-10

Domare: Kitty Sjong, Danmark.

BIR, Cert, Championat: NO VCH, SE VCH Djurhedens Alma Af Lise
BIM; Cert, Championat: HR CH, LT CH, VDH CH Mix Grande’s Krabat

BH 2, R-Cert: Great Bel’s Fight For Love Bent-On

BT 2, R-Cert: Lloyd Willners II Edonis
BT 3: Unstoppable Frozen Kingsize Promise

 

VADSTENA (SGDK’S Officiella)

2019-08-4

Domare: Virpi Leppälä, Finland

BIR & BIM Valpar

BIR-Valp: Chic Carelia’s Opeth
BIM-Valp: Jättiläisen Peace Piparminttu

BIR: SE UCH Diplomatic’s Rebecca Minkoff
BIM: SE UCH Diplomatic’s Paganini

BH 2, Cert, Championat: Pine Garden’s Nobel  Knight
BH 3: NO SE DK UCH, SEJV-16, NORDJV-16, WW-18, NORDV-18 Djurhedens Bentley Af Lise
BH 4, R-Cert: Aragorn Vom Betterayshof

BT 2: SE NO FI DK NORD UCH, SEJV-17, NORDJV-17, SEV-18, NORDV-18, NORDIC CH Nordlandia Danes Bellatrix
BT 3, Cert: Edendane’s Peggy Jean
BT 4, R-Cert: C.I.B Grand Electra’s Kristallklar

BIR-Veteran: C.I.B Grand Electra’s Kristallklar

Bästa Uppfödargrupp: Kennel Diplomatic’s

Bästa uppfödargrupp

VADSTENA (SGDK Inoff Färgutställning)

2019-08-3

Domare: Kati Nieminen, Finland.

BIS-VALP 1

BIS-VALP 1: Mix Grande’s Unni (Svart)
BIS-VALP 2: Chic Carelia’s Opeth (Gul)
BIS-VALP 3: Ponds G. Dane Burning Sky (Blå)

BIS 1: NO SE DK UCH, SEJV-16, NOJV-16, NORDJV-16, WW-18, NORDV-18 Djurhedens Bentley Af Lise (Gul)
BIS 2: Grandisons Limited Edition (Harlekin)
BIS 3: SE UCH, DK UCH Colordanes Covu (Tigrerad)
BIS 4: FI JV-16 Grandelux Hot Stuff (Blå)
BIS 5: Lloyd Wilners Brookwood (Svart)

BIS-PARKLASS: Alexandra Wallberg, Colordanes Exzon & Colordanes Essie

BIS-VALP 2

(Harlekin)

BIS-VETERAN: C.I.B Grand Electra’s Kristallklar (Harlekin)

BIS-UPPFÖDARGRUPP: Kennel Colordanes (Harlekin)

 

BIS-VALP 3

BIS-2

 

 

 

 

 

 

BIS-3

BIS-4

BIS-5

BIS-VETERAN

BIS-PARKLASS

BIS-UPPFÖDARGRUPP

 

 

 

SVENSTAVIK (Nordic)

2019-08-3

Domare: Jeanett Lemmeke, Sverige.

BIR, Nordic Cert, BIG-3: FI UCH, NO UCH, SE UCH Ganteus Jon Snow King Of The North

BH 2, Cert, R-Nordic: Ganteus Dark Angel

RANSÄTER (Nordic)

2019-07-28

Domare: Kimmo Mustonen, Finland.

BIR, Nordic Cert: NO UCH, SE UCH, NORD JV-15 Smalltall’s Gentle Touch

BIM, Nordic Cert: NO UCH, SE UCH, DK UCH, SEJV-16, NOJV-16, NORDJV-16, WW-18, NORDV-18 Djurhedens Bentley Af Lise

BH 2, Cert, R-Nordic: Aussiedreams Great Spirits

BT 2, Cert, R-Nordic: Sjaman’s Idun
BT 3: NO UCH Smalltall’s Impress Me
BT 4, R-Cert: Great Raizcon’s Here Comes Paris

VÄSTERÅS (Nordic)

2019-07-20

Domare: Kirsi Tevalin, Finland

BIR, Nordic Cert, BIG-3: FI UCH, NO UCH, SE UCH Ganteus Jon Snow King Of The North
BIM, Cert, Nordic Cert: SE JV-18, SE v-19 Ganteus Whispering Angel

BH 2, Cert, R-Nordic: SE JV-18 Ganteus Dark Angel

BT 2, R-Nordic: C.I.B, DE CH, NO UCH, SE UCH, VDH CH X-Foot’s Trias True Love

PITEÅ (Internationell)

2019-07-13

Domare: Elena Agafonova, Italien

BIR, Cert, Cacib, Championat: FI UCH Hoppingham’s I’m Story Hot Story
BIM, Cert, Cacib, Championat: FI UCH, RO CH Hoppingham’s Love Me Tender Love Me

BH 2, R-Cacib: FI UCH, NORD UCH Nordlandia Danes Halley’s Comet
BH 3, R-Cert, Cacib: Hoppingham’s Patch Made In Heaven

 

TVÅÅKER (Nationell)

2019-07-13

Domare: Karin Sjöholm Östlund, Sverige.

BIR, BIG-4: SE UCH, FI UCH, SE V-17 Diplomatic’s Paris Hilton
BIM: SE UCH Diplomatic’s Paganini

BH 2: SE UCH, NO UCH, SE V-17 Diplomatic’s Rhett Butler
BH 3, Cert: Diplomatic’s Viktor Hugo

BT 2: SE UCH Diplomatic’s Una Healy
BT 3, Cert: Diplomatic’s Vilma Santos
BT 4: SE UCH Diplomatic’s Rebecca Minkoff

Bästa Uppfödargrupp: Kennel Diplomatic’s

Bästa Uppfödargrupp: Kennel Diplomatic’s

< Visa äldre
Visa nyare >