Resultat – 08

På denna sida presenteras resultat från utställningar enligt följande:

  • Resultat från officiella utställningar i Sverige, inskickat till redaktionen.
  • Resultat från klubbens inofficiella utställningar, inskickat till redaktionen.
  • Resultat från svenska framgångar utomlands, inskickat till redaktionen.

Följande uppgifter krävs för att redaktionen skall publicera utställningsresultat:

  • Komplett resultat.
  • Plats, datum och domare.
  • Vilka hundar som är med på bilder som skickas in.
  • Endast bilder tagna i eller i anslutning till ringen publiceras.
  • Uppgift om vem som tagit bilden.

Ju flitigare ni är med att skicka in resultat och bilder till redaktionen ju snabbare publicering. Observera dock att resultaten på denna sida endast är PRELIMINÄRA. Om ni upptäcker att något resultat är felaktigt vill vi att ni genast meddelar redaktionen.

Redaktionen ser just nu över rutinerna för publicering av utställningsresultat.

Resultat och bilder skickas till Norbert Schaub redaktor@sgdk.se

 Genvägar:
 » 2008-12-06 Hund – 08
 » 2008-11-02 Växjö Internationella
 » 2008-10-11 Sundsvall Internationell
 » 2008-09-13 Sofiero Internationell
 » 2008-09-07 Högbo Bruk Internationell
 » 2008-09-06 SMÖKK Böda Sand Öland Nationell
 » 2008-08-31 GKK Gotland Internationell
 » 2008-08-30 GKK Gotland Nationell
 » 2008-08-17 SÖKK Nyköping Internationell
 » 2008-08-16 ÖKK Norrköping Nationell
 » 2008-08-10 BKK Ronneby Nationell
 » 2008-08-09 ÖLKK Askersund Internationell
 » 2008-08-03 JÄKK Svenstavik Nationell
 » 2008-08-03 Klackbergsgården Mellansvenska Officiell
 » 2008-08-02 Klackbergsgården Mellansvenska inofficiell
 » 2008-07-27 Stora Segerstad Södra Officiell
 » 2008-07-26 Stora Segerstad Södra Färgutställning
 » 2008-07-26 VKK Internationella Ransäter
 » 2008-07-19 WKK Internationella Köping
 » 2008-07-13 HÄKK Nationella Alfta
 » 2008-07-12 HAKK Internationell Tvååker
 » 2008-07-11 HAKK Nationell Tvååker
 » 2008-07-08 NÄKK Internationella Vänersborg
 » 2008-07-03 WDS2008 Stockholmsmässan
 » 2008-07-02 WGDS2008
 » 2008-06-29 SÄKK Nationella Borås
 » 2008-06-21 NNKK Internationella Gällivare
 » 2008-06-14 DKK Internationella Avesta
 » 2008-06-15 SGDK Officiell Västra, Simmatorp
 » 2008-06-14 SGDK Färgutställning Västra, Simmatorp
 » 2008-06-14 VBKK Internationella Vännäs
 » 2008-06-14 SGDK Färgutställning Norra Vännäs
 » 2008-06-13 SGDK Norra Vännäs
 » 2008-06-08 NÄKK Internationella Vänersborg
 » 2008-05-31 Internationella Norrköping
 » 2008-05-31 SNKK Internationella Piteå
 » 2008-05-25 Nationell Österbybruk
 » 2008-05-24 Haugesund, Norge
 » 2008-05-24 Nationell Sundsvall
 » 2008-05-17 Hässleholm
 » 2008-05-10 Norska Grand Danoisspecialen, Vikersund
 » 2008-05-10 Larv
 » 2008-05-04 Hilleröd, Danmark
 » 2008-05-01 Inofficiell utställning Grand Danois Håbolund
 » 2008-04-20 Rocklunda nationell
 » 2008-03-29 Sollentuna Officiell Utställning Grand Danois
 » 2008-03-22 Stockholm International Dog Show
 » 2008-03-15 Malmö internationella
 » 2008-02-16/17 Odense, Danmark
 » 2008-01-05 My Dog, Göteborg
 » 2008-01-04 My Dog, Göteborg

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-12-06 Hund – 08
Domare
: Arne Foss, Norge


BIM – BIR

BIR Cert Cacib Great Heart’s Peggy Sue
BT-2 R-Cacib Maxidan’s Katie Malua
BT-3 SUCH Diplomatic’s Dizzy Mizz Lizzy
BT-4 FINJV-07 All About The Daisy Chain
BT-5 Cacib Diplomatic’s Ona Zee

BIM Cert Cacib JWW-08 NORDJV-07 Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 R-Cacib DKUCH SUCH Diplomatic’s Neil Amstrong
BH-3 Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-4 Diplomatic’s Little Gerhard
BH-5 Aludi’s Charlie Brown

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-11-02 Växjö Internationella
Domare:
Tamas Jakkel, Ungern

BIR Cert Cacib BIG-1 BIS NORDJV-07 Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 R-CACIB Ch Diplomatic’s Neil Amstrong
BH-3 Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-4 Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-5 Diplomatic’s Clever Guy

BIM Cert Cacib Raiza
BT-2 R-CACIB Ch Diplomatic’s Dizzy Mizz Lizzy
BT-3 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-4 Ch Grand Electra’s Donna Diva
BT-5 Banderillas Bianca

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-10-11 Sundsvall Internationell
Domare:
Ove Germundsson


BIR BIM

BIR Cert Cacib SUCH CH Taveriner Barret’s Privateer
BH-2 Cacib Yellowskin’s Denim Leather
BH-3 R-Cacib Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-4 Cacib Chanoz Ivaroz Love
BH-R R-Cacib Ch Galanthus Dream Catcher

BIM Cert Cacib Ganteus La Ragazza Secondo Alonza
BT-2 R-Cacib CH Dundanes Shooting Star
BT-3 Pinegarden’s Glory Gilda
BT-4 Pinegarden’s Glory Goldy
BT-R CH Diplomatic’s Debbie Dee

BIR Veteran Banderilla’s Ömsinta Bettan’

Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus
Bästa avelsgrupp efter CH Liebe Doggen High Hope to Ganteus BIS-2

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-09-13 Sofiero Internationell
Domare:
Svend Lövkjaer, Danmark

BIR valp Chanoz What A Wonder
BIM valp X-Foots Ordovicium Ozona

BIR Cacib SUCH NUCH Grand Electra’s Dag Dröm
BH-2 Cert R-Cacib Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 SUCH Yellowskin’s European ShowStopper
BH-4 Cacib DKCH NORDUCH SUCH Great Bel’s Jet’aime
BH-R SUCH Grand Electra’s God Hjärtad

BIM Cert Cacib Maxidan’s Katie Meluha
BT-2 SUCH Grand Electra’s Donna Diva
BT-3 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-4 Cacib SUCH Diplomatic’s Facel Candida
BT-R Grand Electra’s Illution

Bästa uppfödargrupp K Grand Electra’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-09-07 Högbo Bruk Internationell
Domare:
Ulf Bråthen, Danmark


BIR-Valp Highesteem Place Your Bet
BIM-Valp Grande Alano Agamemnon


BIR FINUCH NUCH SUCH Highesteem Explorer
BH-2 NORDV-06 NUCH SUCH Liebe Doggen Highlander
BH-3 SUCH Spear Dane´s Castillo de Gredos
BH-4 Cert Ganteus II Ragazzo Terzo Magnifico
BH-5 Liebe Doggen Lion Heart


BIM Cert Bleibergqulle Josefine
BT-2 Highesteem Hot Gossip
BT-3 SUCH Ganteus La Ragazza Secondo Amore
BT-4 NORDV-06 NUCH SUCH Gute Grandios Eos

BT-5 BIR Veteran SUCH Great Heart’s Nicole


Bästa uppfödargrupp Kennel Grandelux

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-09-06 SMÖKK Böda Sand Öland Nationell
Domare:
Kresten Scheel, Danmark

BIR-valp Great Beauty Sweet Born Éowyn


BIM-BIR

BIR Cert BIG1 Diplomatic’s Vanessa Hart
BT-2 Quality Danes Anastasia
BT-3 Great Eventours Annabel
BT-4 Quality Danes Barossa Valley
BT-5 Be Born Narnia

BIM DKUCH SUCH Diplomatic’s Mark Twain
BH-2 SUCH Komodia Akis

BH-3 Cert Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-4 Diplomatic’s Clever Guy
BH-5 DKUCH SUCH Diplomatic’s Neil Armstrong


Bästa uppf grupp BIG2 Kennel Diplomatic’s
Bästa avelsgrupp efter Grand Electra’s Fullmåne

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-31 GKK Gotland Internationell
Domare:
Kristina Nilsson


BIR-BIM

BIR Cert Cacib Such Genedda Zympatic Alien (harlekintik)

BIM Cert Cacib Molosserix Doubtless A King
BH-2 Cacib Sandales Talk’n’ Talk
BH-3 R-Cacib Genedda Absit Anvidia
BH-4 R-Cacib Genedda De Improviso
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-30 GKK Gotland Nationell
Domare:
Wenche Eikeseth

BIR Cert Grandelux All I want


Bästa uppfödargrupp Kennel Genedda

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-17 SÖKK Nyköping Internationell
Domare:
Gunnel Holm, Finland


BIR-BIM Valp

BIR-Valp Grande Alano Agamemnon
BIM-Valp Great Beauty Sweet Born Éowyn


BIM-BIR

BIR Cert Cacib Championat Multi Ch Ozaenas Liquid Gold
BT-2 Cacib SUCH, SV-06 Great Heart´s Penny Lynn
BT-3 R-Cacib SUCH Night Flight’s Fadderullan
BT-4 R-Cacib EECH SUCH Haltmeier’s Greta v Grandison
BT-R DKUCH SUCH Jomardi’s Canadian Sparkle

BIM Cert Owlwatch Summer In Sweden
BH-2 Cacib Diplomati’c Clever Guy
BH-3 R-Cacib NUCH SUCH Grand Electra’s Dag Dröm
BH-4 Diplomatic’s Little Gerhard
BH-R SUCH Grand Electra’s Godhjärtad

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-16 ÖKK Norrköping Nationell
Domare:
Per Lundström


BIR-Valp Great Beauty Sweet Born Éowyn


BIR-BIM

BIR EECH SUCH Haltmeier’s Greta v Grandison
BT-2 SUCH SV-06 Great Heart’s Penny Lynn
BT-3 SUCH Night Flight’s Fadderullan

BT-4 Cert Diplomatic’s Uma Thurman
BT-R Multich Ozaenas Liquid Gold

BIM Cert Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 Diplomatic’s Clever Guy
BH-3 Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-4 Owlwatch Summer in Sweden
BH-R SUCH Grand Electra’s Godhjärtad


Bästa Veteran Multi Ch Grandisons Big Bang

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-10 BKK Ronneby Nationell
Domare:
Rita Kadike-Skadine, Lettland

BIR-valp Banderillas Conrad
BIM-valp Grosso Grande’s Miss Melissa


BIR-BIM

BIR DKuch Such Diplomatic’s Neil Armstrong

BH-2 CERT Championat Grand Electra’s Godhjärtad
BH-3 Such Diplomatic’s Mark Twain
BH-4 Such Komodias Akis
BH-R Lokets Alf

BIM DKuch Such Jomardi’s Canadian Sparkle

BT-2 CERT Championat Bästa Veteran Carnico’s Jacquej Selosse Grand Cru
BT-3 Great Eventours Annabel
BT-4 Grand Electra’s Fri Vilja
BT-R Herostaff Abigail

Bästa Avelsklass Grand Electra’s Full Måne
Bästa Uppfödarklass Grand Electra’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-09 ÖLKK Askersund Internationell
Domare:
Björn Einarsve


BIR-valp Daneplanet Cheery Cheery
BIM-valp Great Bel’s Xcellent Nitro


BIM-BIR

BIR Cert Cacib Champion Banderillas Sara
BT-2 Cacib CH Stordansk Awesum Jacinta
BT-3 R-Cacib Love-Dane’s Zaltan
BT-4 CH Penny Lynn
BT-R Night Flight’s Irene Panik

BIM Cacib CH Grand Kröyer’s Ayers

BH-2 Cert Cacib Champion Spear Dane’s Castillo de Gredos
BH-3 CH Grand Electra’s Dag Dröm – R-Cacib
BH-4 Owlwatch Summer In Sweden

BIR-Veteran Carnico’s Jacquej Selosse Grand Cru

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-03 JÄKK Svenstavik Nationell
Domare:
Patrik Ragnarsson


BIM-BIR


BIR Nordv-06 N S CH Liebe Doggen Highlander


BH-2 FIN N CH Highesteem Explorer (Cert – SUCH)
BH-3 FINUCH INTUCH INTUCH NORDUCH NUCH NORDUCH
NUCH SUCH WVW-08 Catapha’s Legacy Ofatomic

BH-4 Diplomatic’s Xcalibur Guy

BIM F Ch Ltujw-07 Dundane’s Shooting Star
BT-2 SUCH Ganteus La Ragazza Secondo Amore

Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-03 Klackbergsgården Mellansvenska Officiell
Domare:
Jan Herngren

Antal hundar: Valpar: 10 (2+8), Vuxna: 63 (27+36)


BIR-Valp Lidgrand Jane G Höög.
BIM-Valp Grande Alano Agamemnon.


BIR SUCH SV-07-08 Diplomatic’s Nicolas Cage


BH-2 Cert Championat NUCH Danes Of Broen’s Breeze Victory.
BH-3 Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-4 Grandisons Grand Slam
BH-R S N DK UCH NJV-03 SV-04-05 Grand Fawn’s Ed Nephew Of Zara


BIM Cert Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 S FIN UCH NORDV-05 Diplomatic’s Facel Candida.
BT-3 N S UCH Galanthus You’re Sovain.
BT-4 Grandisons Flicka V Caribdane
BT-R SUCH SV-06 Great Heart’s Penny Lynn


Bästa Avelsklass SUCH EECH Haltmeiers Greta V Grandison


Bästa Uppfödarklass Kennel Grandisons.

Fler bilder på mellansvenskas hemsida!

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-08-02 Klackbergsgården Mellansvenska inofficiell
Domare:
Mort Evans, USA

Antal hundar: Valpar: 11, Vuxna: 56 ( 3 Ha, 8 Bl, 11 Ti, 24 Sv, 10 G)


BIS-Valp Highesteem Place Your Bet, Gul.


BEST IN SHOW, Bästa Veteran Kingsize Irregular Image, Harlekin.
BIM S N FIN NORD INT EEUCH Kingsize Modesty Blaise


BIS-2 Owlwatch Summer In Sweden, Gul
BIM SUCH SV-06 Great Heart’s Penny Lynn


BIS-3 NUCH Danes Of Broen’s Breeze Victory, Tigrerad.
BIM Pine Garden’s Glory Gilda.


BIS-4 Grandisons Gunsmoke, Svart.
BIM Grandisons Flicka V Caribdane


BIS-5 Lloyd Willners Jaguar, Blå
BIM Grandisons Faithfull Girl


Bästa Avelsklass SUCH EECH Haltmeiers Greta V Grandison.


Bästa Uppfödarklass Kennel Grandisons.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-27 Stora Segerstad Södra Officiell
Domare:
Auli Vitikainnen, Finland. Rory Lowe, Nya Zeeland, dömde valpar

Valpar


BIR-valp JuanRona’s Lucky Number Seven


BIM-valp Xls Happy

Vuxna


BIR SUCH Diplomatic’s Nicolas Cage
BIM SV06 SUCH Great Heart’s Penny Lynn

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-26 Stora Segerstad Södra Färgutställning
Domare:
Patricia Lowe, Nya Zeeland, valp + gult och tigrerat
Rory Lowe, Nya Zeeland, övriga

Valpar


BIS Valp Harlekin – JuanRona’s Striking Temptation


BIS-2 Valp Gul – Xls Happy
BIM Valp Gul – Grand Fawn’s Lykomedes


BIS-3 Valp Svart – Great Beauty Sweet Bron Èowyn

BIM Valp Svart Beaugrande’s Utrillo

Veteraner


BIS Veteran Svart – Molosserix Barbiegirl to Goofy


BIS-2 Veteran Blå – Pinza’s Belive In Blue

Färgvinnare


BIS Gul – CH Diplomatic’s Nicholas Cage


BIM Gul Diplomatic’s Uma Thurman


BIS-2 Blå – Diplomatic’s Ona Zee


BIM Blå Komodias Bellerofon


BIS-3 Harlekin – Quality Danes Anastasia


BIM Harlekin CH Komodia Akis


BIS-4 Tigrerad – Hotpoint’s You Go For It


BIM Tigrerat CH Grand Electra’s Donna Diva


BIS-R Svart – CH Galanthus You’re So Vain


BIM Svart CH Diplomatic’s Howie Howard


BIS-Brace – Molosserix


BIS2-Brace – Boarhunters

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-26 VKK Internationella Ransäter
Domare:
John Jakobsen, Norge

BIR Cert Cacib Grand Electra’s Godhjärtad
BH-2 Cacib Spear Danes Castillo De Credos
BH-3 R-Cacib SUCH DKUCH Diplomatic’s Neil Armstrong
BH-4 NUCH Opertunity’s End Of Discussion

BIM Cert Cacib Thaidax Valkyria
BT-2 Cacib NORDV-06 SUCH NUCH GUte Grandios Eos
BT-3 R-Cacib Grand Electra’s Fullfart
BT-4 Conn & Carlos Abbey
BT-R Banderilla’s Öppenhjärtliga Ada

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-19 WKK Internationella Köping
Domare:
Barak Yochai, Israel


Bästa Valp Liebe Doggen Lion Heart


BIR-BIM

BIR Cert Cacib Grand Electra’s Godhjärtad gul

BH-2: R-Cacib Such Irmagårdens Lincoln tigr

BH-3: Lokets Alf gul

BIM Cert Cacib Thaidax Valkyria gul
BT-2: Pine Gardens Glory Grace gul
BT-3: Cacib R-Cacib Bleibergquelle Josefine gul
BT-4: Cacib Chevy-House Alley-Cat blå

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-13 HÄKK Nationella Alfta
Domare:
Ligita Zake


BIR-BIM

BIR Querido De Ulmer, CERT
BH-2: Calmette Von Napoleonstein
BH-3: NORDV-06 S N UCH Liebe Doggen Highlander
BH-4: S UCH Night Flight’s Emil I Katthult
BH-R: Liebe Doggen Jokkmoks Jokke

BIM: Ganteus La Ragazza Secondo Amore, CERT & CHAMPIONAT
BT-2/BIR-Veteran: FIN S INT UCH Catapha’s Juliette

Bästa Uppfödargrupp: Kennel Liebe Doggen

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-12 HAKK Internationell Tvååker
Domare:
Kerrie Mansell, AUSTRALIEN


BIM-BIR

BIR BIG-2 Ch Diplomatic’s Nicholas Cage
BH-2 Ch Diplomatic’s Will Durante
BH-3 Cert Diplomatic’s Ulolino Di siena
BH-4 CH Diplomatic’s Neil Armstrong
BH-R CH Grand Electra’s Dagdröm

BIM Cert Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 Ch Diplomatic’s Judy Foster
BT-3 Ch Diplomatic’s Facel Candida
BT-4 Loket’s Asta
BT-R C´mon Vintage Dane

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-11 HAKK Nationell Tvååker
Domare:
Myra Thomas-Rhodes, AUSTRALIEN

BIR Valp Grand Electra’s Illution


BIR-BIM

BIR BIG-R Ch Diplomatic’s Nicholas Cage
BH-2 Ch Diplomatic’s Neil ARmstrong
BH-3 Cert Grand Electra’s Gott Att Leva
BH-4 Grand Electra’s Godhjärtad
BH-R CH Komodia’s Akis

BIM Cert Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 CH Diplomatic’s Facel Candida
BT-3 Banderilla’s Wanda
BT-4 Wedeta Thidalum
BT-R Diplomatic’s Tamara Dobson


Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

BH 2 Ch Diplomatic’s Neil ARmstrong
BH 3 Grand Electra’s Gott Att Leva, CERT
BH 4 Grand Electra’s Godhjärtad
BH R CH Komodia’s Akis

BIM BT 1 Diplomatic’s Uma Thurman, SERT
BT 2 CH Diplomatic’s Facel Candida
BT 3 Banderilla’s Wanda
BT 4 Wedeta Thidalum
BT R Diplomatic’s Tamara Dobson

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-08 NÄKK Internationella Vänersborg
Domare:
Pedro Bispo, Portugal

BIR Cert Cacib BIG 3 NORDJV-07 Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 R-Cacib Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 SUCH Banderillas Torsten
BH-4 Lloyd Willners Jensen
BH-R Diplomatic’s Vincent Van Gogh

BIM Cert Cacib Hotpoint’s You Know Me
BT-2 R-Cacib NORDJV-07 Hotpoint’s X-Cuse Me
BT-3 Diplomatic’s Vanessa Hart
BT-4 Cacib FINUCH NORDV-05 SUCH Diplomatic’s Facel

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-03 WDS2008 Stockholmsmässan
GREAT DANE, HARLEQUIN OR BLACK

Number of entries in the breed: 114

Judge: Staunskjaer Ole, Denmark, BOB
Podesta Ramon, Chile – Junior class – Bitches


Best Of Breed – BOB
NORDCH JW-05 NORDJV-05 NUCH SUCH LADOGUERIE CANADESE AGALENTHUS
Owner: Lise & Bjørn Stene/aalberg/nordin, No-6440 Elnesvågen, Norway
Breeder: Desjardins Michele v / Desforges, Lucie

World Winner CACIB – Dog
NORDCH JW-05 NORDJV-05 NUCH SUCH LADOGUERIE CANADESE AGALENTHUS
Owner: Lise & Bjørn Stene/aalberg/nordin, No-6440 Elnesvågen, Norway
Breeder: Desjardins Michele v / Desforges, Lucie


World Winner CACIB – Bitch
C’MON VALERIANA
Owner: Seppälä Satu, Fin05400 Jokela, Finland
Breeder: Valonen Katariina, Finland


Certificate (CAC) – Dog
BHCH BYCH PLCH ROCH EL CORAZON MODRY EFEKT
Owner: Sylwia Matulewska, Andrzej Wielgosz, Pl-00-845 Warszawa, Poland
Breeder: Sowa-Halicka Agnieszka, Pl-02913 Warszawa

Certificate (CAC) – Bitch
C’MON VALERIANA
Owner: Seppälä Satu, Fin05400 Jokela, Finland
Breeder: Valonen Katariina, Finland

Junior World Winner – Bitch
GREAT BEL’S VICTORY
Owner: Ann-Christina Tøjberg, Dk4000 Roskilde, Denmark
Breeder: Ann-Christina Tøjberg, Dk4000 Roskilde

Junior World Winner – Dog
CHANOZ IVAROZ LOVE
Owner: Fyhr Hedqvist Linda, Smålandsstenar, Sweden
Breeder: Beilke Lori, Usa


Veteran World Winner – Dog
FINUCH INTUCH INTUCH NORDUCH NUCH NORDUCH NUCH SUCH CATAPHA’S LEGACY OFATOMIC
Owner: Kirsi Mäki, Fi-20200 Turku, Finland
Breeder: Toivonen Taina, 46400 Kaipiainen Finland

Veteran World Winner – Bitch Best Veteran
EECH FINUCH RUCH DANEMANIAN CALLA CAMELINA
Owner: Rytinki Marika, Fin12310 Ryttylä, Finland
Breeder: Rytinki Marika, Fin-12310 Ryttylä

Best Breeder’s group
Kennel DIPLOMATIC’S
Breeder: Einarsve Björn, Vara

HANAR

Juniorklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4157

 

CHANOZ IVAROZ LOVE,
Ägare FYHR HEDQVIST LINDA, SMÅLANDSSTENAR, SVERIGE

2:a

 

Excellent

 

4166

 

NEMO-N NORD OVEST,
Ägare E,SCHAINSKAYA, RU-119136 MOSCOW, RYSSLAND

3:a

 

Excellent

 

4168

 

RAINMASTER’S VITO
CORLEONE, Ägare SARI FORSSTEN, FI-30100 FORSSA, FINLAND

4:a

 

Excellent

 

3679

 

RIVERCREST
SPRINGSTEEN, Ägare PIA LEHTILÄ, FI-21430 YLISKULMA, FINLAND

Unghundsklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Very good

 

4171

 

FINJV-07 MEGAPPON
LARDERELLO, Ägare MILJA PORRA, FI-21260 RAISIO, FINLAND

2:a

 

Very good

 

4173

 

QUALITY DANES BONIFACE
BLAKE, Ägare LINDA AKSELSEN BJERKE, NO-2114 DISENÅ, NORGE

Öppen klass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4178

 

BHCH BYCH PLCH ROCH EL
CORAZON MODRY EFEKT, Ägare SYLWIA MATULEWSKA, ANDRZEJ WIELGOSZ,
PL-00-845 WARSZAWA, POLEN

2:a

 

Excellent

 

4176

 

DIPLOMATIC’S HARRISON
FORD, Ägare ERIKSSON JESSICA, FLODA, SVERIGE

3:a

 

Excellent

 

4177

 

DIPLOMATIC’S HARRY
POTTER, Ägare DEXHAV MIA, BILLDAL, SVERIGE

4:a

 

Excellent

 

4193

 

TELLUS DANES ZEUS
MEGAPPON, Ägare BÄCK MARIA, LINKÖPING, SVERIGE

Championklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4199

 

NORDCH JW-05 NORDJV-05
NUCH SUCH LADOGUERIE CANADESE AGALENTHUS, Ägare LISE & BJØRN STENE/AALBERG/NORDIN,
NO-6440 ELNESVÅGEN, NORGE

2:a

 

Excellent

 

4197

 

DKUCH FINCH NORDCH
DKKV07 FINUCH NORDUCH SUCH GREAT BEL’S JET’AMIE, Ägare BRIGITTE
THILEMANN, DK-4050 SKIBBY, DANMARK

3:a

 

Excellent

 

4196

 

FINUCH FINV-05
NORDV-05 SUCH DIPLOMATIC’S HOWIE HOWARD, Ägare NILSSON JOHNNY, VARA,
SVERIGE

4:a

 

Excellent

 

4202

 

RUCH SARGOS CENTURION
MARK AVRELIY, Ägare E.SCHAVINSKAYA, RU-119136 MOSCOW, RYSSLAND

Veteranklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4205

 

FINUCH INTUCH INTUCH
NORDUCH NUCH NORDUCH NUCH SUCH CATAPHA’S LEGACY OFATOMIC, Ägare
KIRSI MÄKI, FI-20200 TURKU, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

4206

 

MIGHTY DANE’S ARAMIS,
Ägare HARLING VIKTORIA, GLAVA, SVERIGE

TIKAR


Juniorklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

3669

 

GREAT BEL’S VICTORY,
Ägare ANN-CHRISTINA TØJBERG, DK4000 ROSKILDE, DANMARK

2:a

 

Excellent

 

3671

 

JUANRONA’S OUTSTANDING,
Ägare BÄCK MARIA, LINKÖPING, SVERIGE

3:a

 

Excellent

 

3670

 

JAMELIA JOLINE V
ROSHERTA, Ägare MARGREET DE ROOY, NL-3284 LB ZUID-BEIJERLAND,
NEDERLÄNDERNA

4:a

 

Excellent

 

3668

 

GRANDISONS GOOD GIRLS
DON’T, Ägare GUNNARSSON ANN-LOUISE, TUNGELSTA, SVERIGE

Unghundsklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4213

 

QUALITY DANES BAROSSA
VALLEY, Ägare DA SILVA MARIETTE, KÖPINGSVIK, SVERIGE

2:a

 

Excellent

 

4207

 

GREAT BEL’S
UNFORGETTABLE HARLEQUIN, Ägare ANN-CHRISTINA TØJBERG, DK4000
ROSKILDE, DANMARK

3:a

 

Excellent

 

4212

 

PRIN-ZEL’S SORBET,
Ägare BRIGITTE THILEMANN, DK-4050 SKIBBY, DANMARK

4:a

 

Excellent

 

4211

 

EEJCH FIN JW-07ESTLV
JUNCH FINJV-07 OZAENAS NOUGAT, Ägare PARTANEN MARJA, FI-83750
SOTKUMA, FINLAND

Öppen klass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4218

 

C’MON VALERIANA, Ägare
SEPPÄLÄ SATU, FIN05400 JOKELA, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

4232

 

QUALITY DANES
ANASTASIA, Ägare ZETTERSTRÖM MADELEINE, KÖPINGSVIK, SVERIGE

3:a

 

Excellent

 

4235

 

VELVETASIA-N DEL
CASTELLO DELLE ROC, Ägare BARBANTI FAUSTO, IT41030 SAN PROSPERO
(MODENA), ITALIEN

4:a

 

Excellent

 

4224

 

GRAND FROZZY A KIND OF
MAGIC, Ägare KURT ERIKSEN, DK-4700 NAESTVED, DANMARK

Championklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4242

 

EECH EST CH FINUCH
SAJONNE TRUE ROMANCE, Ägare EERICA & MIKA LAINE AND NINA PUUKKA,
FI-21530 PAIMIO, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

4236

 

FINUCH NORDV-05 SUCH
DIPLOMATIC’S FACEL CANDIDA, Ägare NILSSON JOHNNY, VARA, SVERIGE

3:a

 

Excellent

 

4243

 

EECH FINUCH TELLUS
DANES ZSAZSA MEGAPPON, Ägare MILJA PORRA&TANJA HOLOPAINEN, FI-21260
RAISIO, FINLAND

4:a

 

Excellent

 

4244

 

ITUCH TRACY-A DEL
CASTELLO DELLE ROCCHE, Ägare GRAZIANO ALGERI, IT42100 REGGIO EMILIA,
ITALIEN

Veteranklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4246

 

EECH FINUCH RUCH
DANEMANIAN CALLA CAMELINA, Ägare RYTINKI MARIKA, FIN12310 RYTTYLÄ,
FINLAND

2:a

 

Very good

 

4245

 

FINUCH INTUCH SUCH
CATAPHA’S JULIETTE, Ägare TAINA TOIVONEN, FIN-46400 KAIPIAINEN,
FINLAND

3:a

 

Very good

 

4248

 

LLOYD WILLNERS
ALLICANTE, Ägare LLOYD-WILLNER INGELA, KRISTINEHAMN, SVERIGE

———————————————————–


GREAT DANE, BRINDLE OR FAWN

Number of entries in the breed: 126

Judge: Kliebenstein Horst, Germany – Dogs, BOB
Podesta Ramon, Chile – Bitches

Best Of Breed – BOB
SUCH SV-07 DIPLOMATIC’S NICOLAS CAGE
Owner: Nilsson Johnny, Einarsve Björn, Vara, Sweden
Breeder: Einarsve Björn, Vara


World Winner CACIB – Bitch

KLBV07 MAXIDAN’S JUMP THE QUEUE
Owner: Camilla & Tove Staunskjaer, Dk-3250 Gilleleje, Denmark
Breeder: Mertz Winnie, Dk-8653 Them Danmark

World Winner CACIB – Dog
SUCH SV-07 DIPLOMATIC’S NICOLAS CAGE
Owner: Nilsson Johnny, Einarsve Björn, Vara, Sweden
Breeder: Einarsve Björn, Vara

Certificate (CAC) – Bitch

KLBV07 MAXIDAN’S JUMP THE QUEUE
Owner: Camilla & Tove Staunskjaer, Dk-3250 Gilleleje, Denmark
Breeder: Mertz Winnie, Dk-8653 Them Danmark

Certificate (CAC) – Dog
NORDJV-07 DIPLOMATIC’S UGOLINO DA SIENA

Owner: Dexhav Mia, Billdal, Sweden
Breeder: Einarsve Björn, Vara

Junior World Winner – Bitch
EDENDANE’S PIRATE’S GOLD
Owner: Teija Salmi-Aalto, Fi04430 Järvenpää, Finland

Breeder: Teija Salmi-Aalto, Fi04430 Järvenpää Finland

Junior World Winner – Dog Best Junior
NORDJV-07 DIPLOMATIC’S UGOLINO DA SIENA
Owner: Dexhav Mia, Billdal, Sweden
Breeder: Einarsve Björn, Vara

Veteran World Winner – Bitch Best Veteran
CURLY SUE VOM FEUEROPAL
Owner: Anja Goedeke, De24817 Tetenhusen, Germany
Breeder: Britta Freund, Peter Horns, 25560 Bokhorst Tyskland

Best Brace
SV-06 GREAT HEART’S PENNY LYNN
DKUCH NORDJV-03 NUCH SUCH SV-04 SV-05 GRAND FAWN’S ED NEPHEW OF ZARA

Best Breeder’s group
Kennel DIPLOMATIC’S
Breeder: Einarsve Björn, Vara

HANAR


Juniorklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4094

 

NORDJV-07 DIPLOMATIC’S
UGOLINO DA SIENA, Ägare DEXHAV MIA, BILLDAL, SVERIGE

2:a

 

Excellent

 

4100

 

JV-07 EURO POWER BOY
TOY, Ägare KORHONEN KATI-MAIJA, FIN02580 SIUNTIO, FINLAND

3:a

 

Excellent

 

4106

 

OWLWATCH SUMMER IN
SWEDEN, Ägare NANNING KARL-HENRIK, BÅLSTA, SVERIGE

4:a

 

Excellent

 

4095

 

DIPLOMATIC’S VALENTINO
GARAVANI, Ägare NINA PUUKKA, FI-21250 MASKU, FINLAND

Unghundsklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4113

 

LOKETS ALF, Ägare EK
CAROLINE, ESKILSTUNA, SVERIGE

2:a

 

Excellent

 

4112

 

GRAND FAWN’S KHALFAHNI,
Ägare JOHANSSON MARIE-LOUISE, OSCARSSON DAN, SÄVE, SVERIGE

3:a

 

Very good

 

4110

 

DIPLOMATIC’S UMBERTO
TOZZI, Ägare NILSSON JOHNNY, EINARSVE BJÖRN, VARA, SVERIGE

4:a

 

Very good

 

4111

 

BALTJW-07 GENEDDA ENS
ENTIUM, Ägare KATJA SILVENNOINEN, FI-80400 YLÄMYLLY, FINLAND


Öppen klass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4119

 

EDENDANE’S
MERRY-GO-ROUND, Ägare JOHANNA HÄNNINEN, FIN-60120 SEINÄJOKI, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

4131

 

OPERTUNITY`S END OF
DISCUSSION, Ägare ANDRÈ BRUN, NO2340 LØTEN, NORGE

3:a

 

Excellent

 

4120

 

NUCH NV-07 FINLANDIA’S
LUCKY LUCK, Ägare FINN ARNE HAUGLI/INGER LISE LINDMARK, NO-8617
DALSGRENDA, NORGE

4:a

 

Excellent

 

4123

 

GREAT BEAUTY KICK OUT
OF YOU, Ägare LENA HALD, DK4623 LILLE SKENSVE, DANMARK

 

Championklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4139

 

SUCH SV-07
DIPLOMATIC’S NICOLAS CAGE, Ägare NILSSON JOHNNY, EINARSVE BJÖRN,
VARA, SVERIGE

2:a

 

Excellent

 

4142

 

FINJV-04 FINUCH
FINV-07 N UCH V-07 NORDV-05 NUCH EDENDANE’S HENRY HIGGINS, Ägare
ANTTI JA HEIDI JÄRVINEN, FIN-37800 TOIJALA, FINLAND

3:a

 

Excellent

 

4136

 

HRFR CH EUW BRUNO DES
TERRES DE LA RAIRIE, Ägare FRANK GILMER, DE63762 GROßOSTHEIM,
TYSKLAND

4:a

 

Excellent

 

4138

 

SUCH DIPLOMATIC’S NEIL
AMSTRONG, Ägare OSCARSSON JEANETTE, OSKARSSON STANLEY, TVING,
SVERIGE

TIKAR


Juniorklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

3685

 

EDENDANE’S PIRATE’S
GOLD, Ägare TEIJA SALMI-AALTO, FI04430 JÄRVENPÄÄ, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

3701

 

PINE GARDEN’S GLORY
GILDA, Ägare RYDING JENNIE, RIMBO, SVERIGE

3:a

 

Excellent

 

3684

 

DIPLOMATIC’S VANESSA
HART, Ägare MOLIN MARIA, FALKÖPING, SVERIGE

4:a

 

Excellent

 

3696

 

MAXIDAN’S KATIE MELUA,
Ägare NILSSON JEANETTE, VITTSJÖ, SVERIGE

Unghundsklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

3705

 

FINJV-07 JV-07 ALL
ABOUT THE DAISY CHAIN, Ägare TEIJA SALMI-AALTO, MIIKKA AHONEN,
CYNTHIA NEET, FI04430 JÄRVENPÄÄ, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

3706

 

CHIC CARELIA’S BEULAH
FAWN, Ägare MAJANIEMI ANNA, MAJANIEMI HARRY, BYGDEÅ, SVERIGE

3:a

 

Excellent

 

3707

 

NORDJV-07 HOTPOINT’S
X-CUSE ME, Ägare MOEN BORGHILD, N-1454 FAGERSTRAND, NORGE

4:a

 

Very good

 

3708

 

LUCH NADEZHDY ALISA,
Ägare EKATERINA IVANOVA, RU-141800 MOSKOVSK.OBLAST DMITROV, RYSSLAND

Öppen klass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

3725

 

KLBV07 MAXIDAN’S JUMP
THE QUEUE, Ägare CAMILLA & TOVE STAUNSKJAER, DK-3250 GILLELEJE,
DANMARK

2:a

 

Excellent

 

3730

 

FINUCH LVCH RITZYPAL’S
BOOBY ON STARS, Ägare VIGREN VIRPI, FIN28600 PARI, FINLAND

3:a

 

Excellent

 

3717

 

EUW-06 FINUCH FINV-07
W-07 EDENDANE’S AUDREY HEPBURN, Ägare ULLA RAITIO, FI-02360 ESPOO,
FINLAND

4:a

 

Excellent

 

3724

 

LOVE-DANE’S ZALTAN,
Ägare MARIA KRØYER REESE, DK4480 STORE FUGLEDE, DANMARK

Championklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

3733

 

FINUCH SUCH EDENDANE’S
MY FAIR LADY, Ägare WESTERLUND RON, FIN00800 HELSINKI, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

3736

 

FIN CH FINUCH
LOVE-DANE’S VERYHOT ROMANCE, Ägare MARIKA SALMELA, FI90420 OULU,
FINLAND

3:a

 

Excellent

 

3737

 

EECH FINUCH INTUCH
INTUCH ESTUCH ESTW-06 SUCH LOVE-DANE’S WILD MIDNIGHT, Ägare KATJA
UTRIAINEN, FI80710 LEHMO, FINLAND

4:a

 

Excellent

 

3732

 

EECH FINUCH INTUCH
SUCH DIPLOMATIC’S CELINE DION, Ägare KIRSI KATILA, FI02660 ESBO,
FINLAND

Veteranklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

3742

 

CURLY SUE VOM
FEUEROPAL, Ägare ANJA GOEDEKE, DE24817 TETENHUSEN, TYSKLAND

———————————————————–
 

GREAT DANE, BLUE
Number of entries in the breed: 51
Judge: Heikkinen-Lehkonen P, Finland 



Best Of Breed – BOB

EECH FINUCH INTUCH LVCH RUCH RUS CH GENEDDA X-TRATERRESTIAL
Owner: Marjo Tapio, Fi-37830 Akaa, Sweden
Breeder: Tapio Marjo, Fi-378360 Akaa

World Winner CACIB – Dog

EECH ESTW-07 FINUCH FINV-06 FINV-07 INTUCH LTCH TAVERNIER BARRET’S PRIVATEER
Owner: Pia Lehtilä, Fi-21430 Yliskulma, Finland
Breeder: Thorbourne Kerry L, Montaque Pe Coa 1ro

World Winner CACIB – Bitch
EECH FINUCH INTUCH LVCH RUCH RUS CH GENEDDA X-TRATERRESTIAL

Owner: Marjo Tapio, Fi-37830 Akaa, Sweden
Breeder: Tapio Marjo, Fi-378360 Akaa

Certificate (CAC) – Dog
BRUNO VOM KLOSTERGARTEN
Owner: Jung Marco, De38448 , Wolfsburg, Germany

Breeder: Karinund Edgar Körner, 38685 Langelsheim Tyskland

Certificate (CAC) – Bitch
EECH FINUCH INTUCH LVCH RUCH RUS CH GENEDDA X-TRATERRESTIAL
Owner: Marjo Tapio, Fi-37830 Akaa, Sweden
Breeder: Tapio Marjo, Fi-378360 Akaa

Junior World Winner – Dog Best Junior
BRUNO VOM KLOSTERGARTEN
Owner: Jung Marco, De38448, Wolfsburg, Germany
Breeder: Karinund Edgar Körner, 38685 Langelsheim Tyskland

Junior World Winner – Bitch
BAGIRA VOM KLOSTERGARTEN
Owner: Weinberg Daniel, De38723 Seesen, Germany
Breeder: Körner Edgar U. Karin, 38685 Langelsheim Tyskland

Veteran World Winner – Bitch Best Veteran
EECH FINUCH FINV-03 INTUCH NUCH SUCH GRANDISONS BIG BANG
Owner: Gunnarsson Ann-Louise, Tungelsta, Sweden
Breeder: Westling Pär, Huddinge

Best Breeder’s group
Kennel DIPLOMATIC’S
Breeder: Einarsve Björn, Vara 

HANAR


Juniorklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4697

 

BRUNO VOM
KLOSTERGARTEN, Ägare JUNG MARCO, DE38448, WOLFSBURG, TYSKLAND

2:a

 

Excellent

 

4694

 

BOARHUNTERS XANDOR,
Ägare STENMAN NINNIE, KÄVLINGE, SVERIGE

3:a

 

Excellent

 

4700

 

LLOYD WILLNERS JAGUAR,
Ägare LENNARTSSON EVA, FAGERSTA, SVERIGE

4:a

 

Excellent

 

4695

 

BONEL ZAGANELLI, Ägare
CHELIA RASMUSSEN, DK4250 FUGLEBJER, DANMARK

Unghundsklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Very good

 

4705

 

EUDDC JW 07 DDC JCH 07
BENTLEY VOM HAUSE SCHLEICHER, Ägare GERNOT TESSARZIK, DE67480
EDENKOBEN, TYSKLAND

2:a

 

Excellent

 

4706

 

SARADANE’S HEAVY BOY,
Ägare HANNA MANNI, FI-33950 PIRKKALA, FINLAND

Öppen klass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4710

 

MIGHTY DANE’S DOUGHNUT,
Ägare BREZICKA GIGI, LANDVETTER, SVERIGE

Championklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4717

 

EECH ESTW-07 FINUCH
FINV-06 FINV-07 INTUCH LTCH TAVERNIER BARRET’S PRIVATEER, Ägare PIA
LEHTILÄ, FI-21430 YLISKULMA, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

4713

 

EECH FINCH ESTCH JV-05
PMJV-05 FINJV-05 FINUCH NORDJV-05 DIPLOMATIC’S OWEN ORVILLE, Ägare
EERIKA & JYRKI NIEMI, FI25240 HAJALA, FINLAND

3:a

 

Excellent

 

4716

 

FIN&EECH SARADANE’S
DIESEL TRUCK, Ägare TIINA MANNINEN, FI-15800 LAHTI, FINLAND

4:a

 

Excellent

 

4711

 

BSG ESG DECH EUW-07
HRCH INTUCH LUCH VDHCH AMADEUS VOM KLOSTERGARTEN, Ägare KÖRNER
EDGAR, DE38685 LANGELSHEIM, TYSKLAND

 

TIKAR


Juniorklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4718

 

BAGIRA VOM
KLOSTERGARTEN, Ägare WEINBERG DANIEL, DE38723 SEESEN, TYSKLAND

2:a

 

Excellent

 

4720

 

BONEL YÖN LUMOUS,
Ägare HÄNNINEN TIINA, FIN40930 KINKOMAA, FINLAND

3:a

 

Excellent

 

4727

 

SARADANE’S IT’S OUR
LADY, Ägare KATARIINA RUOHONEN & SÖDERMAN SANNA & BREEDER, FI-28130
PORI, FINLAND

4:a

 

Excellent

 

4725

 

HELIX VOM HAUSE
WAGNER, Ägare HEIKO WAGNER, DE55576 SPRENDLINGEN, TYSKLAND

Öppen klass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4736

 

EECH FINUCH INTUCH
LVCH RUCH RUS CH GENEDDA X-TRATERRESTIAL, Ägare MARJO TAPIO,
FI-37830 AKAA, SVERIGE

2:a

 

Excellent

 

4734

 

DIPLOMATIC’S ONA ZEE,
Ägare NILSSON JOHNNY, VARA, SVERIGE

3:a

 

Excellent

 

4731

 

BENITA DE BEAUMONT,
Ägare BECKER, ERIKA, DE35423 LICH EBERSTADT, TYSKLAND

4:a

 

Excellent

 

4733

 

DEJCH BRUNA VON
OLSLAND, Ägare IRIS WIRTZ, DE-54646 OLSDORF/EIFEL, TYSKLAND

Championklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4741

 

FINUCH INT & EST & RUS
& LV CH W-06-07 ESTW-05 SUCH BONEL ONELLA, Ägare MINNA AND JOUNI
BOMAN, FI-77600 SUONENJOKI, FINLAND

2:a

 

Excellent

 

4742

 

BONEL PILLERIINI,
Ägare PIRITTA TUOMINEN, FI-45910 VOIKKAA, FINLAND

3:a

 

Excellent

 

4743

 

EECH FINUCH INTCH
ESTCH PMJV-05 INTUCH NORDJV-05 SUCH DIPLOMATIC’S OPRAH WINFREY,
Ägare NINA PUUKKA, FI-21250 MASKU, FINLAND


Veteranklass

Placering

     

Katalognr

 

Hund & Ägare

1:a

 

Excellent

 

4744

 

EECH FINUCH FINV-03
INTUCH NUCH SUCH GRANDISONS BIG BANG, Ägare GUNNARSSON ANN-LOUISE,
TUNGELSTA, SVERIGE

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-07-02 WGDS2008
Domare: Blå, Monica Stavenborn
Domare: Svart – Harlekin, Björn Einarsvee
Domare: Gula – Tigrerade, Jens Myrman

Blå

BIR BIS-2 Cert
DIPLOMATIC’S OWEN ORVILLE, Hane
Ägare: EERIKA & JYRKI NIEMI, FI-25240 HAJALA, FINLAND
Uppfödare: EINARSVE BJÖRN, VARA

Harlekin/Svart

BIM-BIR SVART


BIR BIS-3
GALANTHUS YOU’RE SOVAIN, Tik
Ägare: JULIAN BAKKE, NO-1458 FJELLSTRAND, NORGE
Uppfödare: AALBERG EINAR & ELIN, NO-7074 SPONGDAL


Cert – Hane
GALANTHUS YOU’RE ALL THAT, Hane
Ägare: LISE OG BJØRN STENE, NO-6440 ELNESVÅGEN, NORGE
Uppfödare: AALBERG EINAR & ELIN, NO-7074 SPONGDAL


BIM NORDJV-05 NUCH SUCH Ladoguerie Canadese Agalenthus – svart


Cert – Tik
GREAT BEL´S UNFORGETTABLE HARLEQUIN, Tik
Ägare: ANN-CHRISTINA TØJBERG, DK-4000 ROSKILDE, DANMARK
Uppfödare: ANNN-CHRISTINA TØJBERG, DK-4000 ROSKILDE


Han R-cert Blaaholms Hagbard – harl


Bästa uppfödargrupp svart-harlekin: Kennel Great Bel’s – Danmark

Gul/Tigrerad

BIR BIS CERT
EDENDANE’S HENRY HIGGINS, Hane
Ägare: ANTTI & HEIDI JÄRVINEN, FI-37800 TOIJALA, FINLAND
Uppfödare: SALMI-AALTO TEIJA, FI-04430 JÄRVENPÄÄ


Cert – Tik
EDENDANE’S AUDREY HEPBURN, Tik
Ägare: ULLA RAITIO, FI-02360 ESPOO, FINLAND
Uppfödare: SALMI-AALTO TEIJA, FI-04430 JÄRVENPÄÄ


BIR-BIM


BIM-BIR Junior


BIS Junior Edendanes Pirates Gold


BIS Uppfödargrupp Kennel Edendanes, Finland


BIS Lineup

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-29 SÄKK Nationella Borås
Domare:
Mr Whitney Coombs, USA


BIR Valp Grand Electra´s Illution


BIM-BIR

BIR SUCH Komodia Akis (HA)
BT-2 CERT NORDJV-07 Diplomatic’s Ugolino Da Siena (G)
BT-3 Rivercrest Springsteen (S)
BT-4 Diplomatic’s Vincent Van Gogh (G)
BT-R Mighty Danes Doughnut (B)

BIM SUCH Diplomatics Judy Foster (G)


BT-2 CERT Goofyrix Bright Eyes (HA)
BT-3 Carnico’s Jacquej Selosse Grand Cru (G)
BT-4 Quality Danes Barossa Valley (HA)
BT-R Be Born Jadis (TI)

Bästa veteran Carnico´s Jacquej Selosse Grand Cru

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-21 NNKK Internationella Gällivare
Domare:
Igor Selimovic

BIR Cacib FINUCH SUCH Alder Glade’s Dearie
BT-2 Cert R-Cacib Love-Dane’s Veryhot Romance

BIM Cacib NUCH SUCH Finlandia’s Lucky Luck
BH-2 R-Cacib SUCH Two-Lips Extreme Exiting

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-14 DKK Internationella Avesta
Domare:
Petra Junehall


BIR Valp Great Heart’s Qokette


BIR CERT Great Heart’sOdessa
BT-2 EEC FINUch Sajonne True Romance

BIM CERT EEC FINUch Diplomatic’s Owen Orville
BH-2 Grande Negros Uranus

Bästa uppfödargrupp Lloyd Willners Kennel

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-15 SGDK Officiell Västra, Simmatorp

Valpar

BIR Diplomatic’s Xcellent Guy
BIM Be Born Narnia

Vuxna

BIR CERT Diplomatic’s Uma Thurman


BT-2 Granddetildaz Sweet Thing


BT-3 Diplomatic’s Facel Candidda


BT-4 Diplomatic’s Ona Zee

BT-R Diplomatic’s Judy Foster


BH-1 BIM SUCH Diplomatic´s Nicolas Cage

BH-2 DK SUCH Diplomatic´s Neil Amstrong
BH-3 Cert, NordjV-07 Diplomatic´s Ugolino Da Siena


BH-4 Diplomatic´s Clever Guy

BH-R Alexander Kralupska Perla


BIR Uppfödargrupp Kennel Diplomatic´s

Bästa Veteran Carnico´s Jacquej Selosse Grand Cru

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-14 SGDK Färgutställning Västra, Simmatorp
Domare:
Juuso Vitikainen, Finland

Valpar

BIS Mix Grande´s Diva, Blå


BIM Mix Grande´s Deragon, Blå


BIS-2 Be Born Jadis, Tigrerad


BIM Be Born Caspian, Tigrerad


BIS-3 X-Foot´s Ordovicium Ozona, Svart

BIM Citizen´s Dr Pepper, Svart


BIS-4 Banderillas Christel, Gul


BIM Diplomatic´s Xcellent Guy, Gul

Vuxna
BIS Diplomatic´s Umberto Tozzi, Gul
BIM Diplomatic´s Vanessa Hart, Gul
BIS-2 Grand Electra´s Full Måne, Tigrerad
BIM Carnico´s Southern Comfort, Tigrerad
BIS-3 Diplomatic´s Ona Zee, Blå
BIM Grandelux All By Myself, Blå
BIS-4 NordV-05 Such Diplomatic´s Facel Candida, Harlekin
BIS-R Diplomatic´s Ted Kotcheff, Svart
BIM Grandelux A Little Bit Of Love, Svart
BIS Veteran Carnico´s Jacquej Selosse Grand Cru, Gul


Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-14 VBKK Internationella Vännäs
Domare:
Jean Lanning


BIR Cert Cacib Yellowskin’s Denim Leather
BH2 R-Cacib NUCH SUCH NV-07 Finlandia’s Lucky Luck
BH3 Moor Dane’s Brillianr Brigadier
BH4 Ganteus Il Ragazzo Terzo Magnifico
BHR SUCH Loretta’s Nightmare Chihuahua


BIM Cert Cacib Chic Carelia’s Beulah Fawn
BT2 R-Cacib Pine Garden’s NattAura
BT3 Moor Dane’s Breaking All Resistance
BT4 Pine Garden’s Glory Godiva
BTR Ganteus La Ragazza Secondo Amore

Bästa Uppfödargrupp Kennel Ganteus

Bästa Veteran, BIS 4 Banderilla’s Ömsinta Bettan

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-14 SGDK Färgutställning Norra Vännäs
Domare:
Birgitta Björk-Åström kennel Hultängen’s


BIS1 BIF Gul Chic Carelia’s Beulah Fawn


BIS2 BIF Tigrerad SUCH Loretta’s Nightmare CHihuahua
BIM Tigrerad Ganteus La Ragazza Terzo La Luna
BIF Veteran Tigrerad Banderilla’s Ömsinta Bettan


BIS3 BIF Blå Boarhunter’s Vilma


BIS4 BIF Harlekin, BIF Veteran Kingsize Irregular Image


BISR BIF Svart Grande Negros Ylg

BIS Uppfödargrupp Kennel Ganteus

BIS1 Veteran Banderilla’s Ömsinta Bettan
BIS2 Veteran Kingsize Irregular Image
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-13 SGDK Norra Vännäs
Domare:
Nina Karlsdotter


BIR Cert Chic Carelia’s Beulah Fawn
BT2 Pine Garden’s NattAura


BIM Cert Championat NUCH NV-07 Finlandia’s Lucky Luck
BH2 SUCH Loretta’s Nightmare Chihuahua


Bästa veteran Banderilla’s Ömsinta Bettan


Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-06-08 NÄKK Internationella Vänersborg
Domare:
Rajko Rotner, Slovenien

BIR Cert Cacib BIG-3 NORDJV-07 Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 R-Cacib Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 SUCH Banderillas Torsten
BH-4 Lloyd Willners Jensen
BH-R Diplomatic’s Vincent Van Gogh

BIM Cert Cacib Hotpoint’s You Know Me
BT-2 R-Cacib NORDJV-07 Hotpoint’s X-Cuse Me
BT-3 Diplomatic’s Vanessa Hart
BT-4 Cacib FINUCH NORDV-05 SUCH Diplomatic’s Facel Candida

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-31 Internationella Norrköping
Domare:
Hans Rosenberg


BIR Valp Diplomatic’s Xcellent Guy
BIM Valp Be Born Narnia


BIR Cert Bleibergquelle Josefine
BIM Cert Owlwatch Summer In Sweden

BH2 CACIB – Diplomatic’s Neil Armstrong
BH3 R-CACIB – Diplomatic’s Clever Guy
BH4 – Grand Fawn’s Khalfahni

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-31 SNKK Internationella Piteå
Domare:
Anatoli Zhuk


BIR BH 1 Cert Cacib Champion FINUCH Grand Kröyer’s Athos
BIM BT Cert Cacib Chic Carelia’s Beulah Fawn
BH-2, R-Cacib Liebe Doggen Jokkmokks Jocke
BH-3 SUCH Loretta’s Nightmare Chihuahua
BH-4 Cacib Goofyrix Great Success

BT-2, R-Cacib FINUCH Love Danes Very Hot Romance
BT-3 FINUCH Love Danes Valentine

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-25 Nationell Österbybruk
Domare:
Per Lundström


BIM-Valp Liebe Doggen Lion Heart


BIR Ch Haltmeier’s Greta V Grandison
BT-2 Ch Liebe Doggen Edelweiss


BT-3, Cert Night Flight’s Huller om Buller
BT-4 Ganteus La Ragazza Secondo Amore
BT-R Night Flight’s Himmel och Pannkaka
BIM Cert Owlwatch Summer In Sweden
BH-2 Purpl Rain’s Hot As Hell
BH-3 Pine Garden’s Ego Eldfari
BH-4 Liebe Doggen I’m Outstandig

Bästa Avelsklass Indra, ägare Sara Rosqvist

Bästa Uppfödarklass Kennel Grandelux

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-24 Haugesund, Norge
Domare:
Jeff Luscott

BH-4, Cert Lucky Danes A Royal Straight Flush

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-24 Nationell Sundsvall
Domare:
Soile Bister


BIR BIG1 Cert Ganteus La Ragazza Secondo Amore
BIM Cert Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio
BT-2 Boarhunters Vilma
BH-2 Liebe Doggen I’m Outstanding
BH-3 Diplomatic’s Little Gerhard
BH-4 Ganteus Il Ragazzo Primo Selva’tico

Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-17 Hässleholm
Domare:
Svend Lövenkjear


BIR Valp Grand Electra’s Illution


BIM Valp Grand Electra’s Indian Jonas


BIR BIG-R SUCH NUCH Grand Electra’s Dag Dröm


BH-2, Cert, Championat Yellowskin’s European Showstopper
BH-3 Molosserix Crown Prince
BH-4 SUCH Komodia Akis
BH-R DKUCH NORDJV-03 NUCH SUCH SV-04 SV-05
Grand Fawn’s Ed Nephew Of Zara


BIM, Cert Great Heart’s Peggy Sue
BT-2 SUCH Great Heart’s Penny Lynn
BT-3 Banderillas Wanda
BT-4 Great Beauty Pink Panthe
BT-R Maxidan’s Katie Melua

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-10 Norska Grand Danoisspecialen, Vikersund
Domare:
Mrs Sally Lewis
Antal hundar: 102


BIS, NUCH SUCH Grand Electra’s Dag Dröm

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-10 Larv


BIR VALP Diplomatic’s Xcellent Guy


BIR NV-05, FIN, Such Diplomatic’s Facel Candida
BIM, CERT Diplomatic’s Umberto Tozzi


BT-2, CERT, Championat Diplomatic’s Judy Foster
BT-3 Citizen’s Mistral
BT-4 Such Stordansk Awesum Jacinta
BT-R Carnico’s Jacquej Selosse Grand Cru

BH-2 Dk, Such Diplomatic’s Neil Amstrong
BH-3 Tellus Danes Zeus Megappon
BH-4 Diplomatic’s Clever Guy
BH-5 Dk, Such Diplomatic’s Mark Twain

Bästa Veteran Carnico’s Jacquej Selosse Grand Cru


Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-04 Hilleröd, Danmark
Domare:
Kurt Nilsson, Sverige


BIM, CERT, Danskt championat, CACIB
Ch Diplomatic’s Neil Amstrong

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-05-01 Inofficiell utställning Grand Danois Håbolund
Domare:
Anna Majaniemi, kennel Yellowskins
Antal hundar: Prel.39, Valpar: 7+5, vuxna 12+15


BIR Valp Diplomatic’s Xcellent Guy
BIM Valp Night Flight’s Klara Kluck


BIR Night Flight’s Herre på Täppan
BIM Night Flight’s Himmel Och Pannkaka

BH-2 Great Heart’s Paddington
BH-3 Lokets Alf
BH-4 Night Flight’s Ed Mc Bain
BH-R Pine Garden’s Ego Eldfari

BT-2 Ch Night Flight’s Fadderullan
BT-3 Ch Kingzise Phrosty Promise
BT-4 Ch Night Flight’s Hipp Som Happ
BT-R Pine Garden’s Glory Grace


Bästa Uppfödargrupp Kennel Night Flight’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-04-20 Rocklunda nationell
Domare:
Torbjörn Skaar


BIR & BIM i Västerås.


BIR SUCH SV-07 Night Flight’s Hipp som Happ


BT-2, CERT Night Flight’s Irene Panik
BT-3 CH Diplomatic’s Dizzy Mizz Lizzy
BT-4 Ozaenas Liqiud Gold
BT-R Pinegardens Glory Gilda


BIM, CERT Liebe Doggen Jokkmokks Jocke
BH-2 Diplomatic’s Owen Orwille
BH-3 Diplomatic’s Little Gerhard
BH-4 Lokets Alf
BH-R CH Diplomatic’s Mark Twain


Bästa uppfödargrupp kennel Night Flight’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-03-29 Sollentuna Officiell Utställning Grand Danois
Domare:
Teija Salmi, Finland
Antal hundar: Valpar: 17 (9+8) Vuxna: 51 (21+30)


BIR Valp Lovely Blues Blackgiant
BIM Valp Pine Garden’s Glory Gordon


BIR, CERT Maxidans Jumping Jack Flash
BIM Ch Great Heart’s Penny Lynn

BH-2 Ch Grand Fawn’s Ed Nephew Of Zara
BH-3 Spear Dane’s Castillo De Gredos
BH-4 Ch Highesteem Explorer
BH-R Ch Liebedoggen Highlander


BT-2, CERT, CHAMPIONAT Night Flight’s Hipp Som Happ
BT-3 Highesteem Kiss My Jazz
BT-4 Great Heart’s Peggy Sue
BT-R Ganteus La Ragazza Secondo Amore


Bästa Veteran Ch Dogiwogin Laodicea

Bästa Avelsklass Indra

Bästa Uppfödarklass
Kennel Night Flight’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-03-22 Stockholm International Dog Show
Domare:
Pizzorno Sergio, Uruguay


BIR-valp, BIG-R valp Diplomatic’s Xcellent Guy


BIM-valp Pine Garden’s Glory Gilda

BIR, CERT, BIG-3 Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2, CACIB SUCH, SV-07 Diplomatic’s Nicolas Cage
BH-3, R-CACIB FINCH, NUCH Highsteem Explorer
BH-4 Diplomatic’s Little Gerhard
BH-R SUCH Diplomatic’s Neil Amstrong

BIM, CACIB EECH, FINUCH, INTUCH, SUCH Diplomatic’s Celine Dion
BT-2, CACIB FINUCH, NordV-05, SUCH Diplomatic’s Facel Candida


BT-3, CERT, R-CACIB Night Flight’s Himmel Och Pannkaka

BT-4, CACIB Chevy-House Alley-Cat
BT-R SV-07 Night Flight’s Hipp Som Happ

BIR, BIS-2 uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-03-15 Malmö internationella
Domare:
Rune Fagerström


BIR, CACIB Ch Diplomatic’s Dizzy Mizzy Lizzy


BT-2, CERT, SUCH, R-CACIB Great Heart’s Penny Lynn

BT-3, CACIB Ch Diplomatic’s Facel Candida
BT-4, R-CACIB Quality Dane’s Anastacia
BT-R Maxidan’s Katie Meluah

CACIB Diplomatic’s Ona Zee


BIM, CERT Diplomatic’s Umberto Tozzi

BH-2, CACIB Ch Diplomatic’s Nicholas Cage
BH-3, R-CACIB Ch Diplomatic’s Neil Armstrong
BH-4 Lagarada’s American Pride
BH-R, CACIB Ch Komodias Akis


Bästa uppfödargrupp/BIS uppfödargrupp
Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-02-16/17 Odense, Danmark
Domare:
Schemal Tenissen, Nederländerna


CERT, DKuch, CACIB, BIM Ch Diplomatic’s Mark Twain

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-01-05 My Dog, Göteborg
Domare:
Frank Kane, England
Valpar 3+3, Vuxna 24+29


BIR Valp Maxidan’s Katie Melua

BIM Valp Diplomatic’s Vincent Van Gogh


BIR, CACIB Such SV-07 Diplomatic’s Nicolas Cage
BIM, CACIB Nordch Tikitoo’s Amorosa

BH-2, R-CACIB Such Diplomatic’s Neil Armstrong
BH-3 Dkuch, Nuch, Such, Nordch Hotpoint’s That’s It
BH-4 NordV-06 Nuch Such Liebe Doggen Highlander


BH-5, CERT, CACIB, CHAMPIONAT Komodia Akis

BT-2, R-CACIB EEch, Finch, Such, Intch Diplomatic’s Celine Dion


BT-3, CERT Night Flight’s Hejsan Hoppsan
BT-4, CACIB Great Eventours Annabel
BT-5 Highsteem Hot Gossip


BIR Veteran Carnico’s Jacquej Selosse Grand Cru
BIM Veteran Mighty Dane’s Aramis


Bästa avelsgrupp Ch Diplomatic’ s Will Durante


Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2008-01-04 My Dog, Göteborg
Domare:
Wenche Eikeseth, Norge
52 deltagande hundar


BIR, BIG-2, CACIB Ch SV-07 Diplomatic’s Nicolas Cage


BIM, CERT, CACIB Night Flight’s Hejsan Hoppsan


BH-2, CERT, CHAMPIONAT, R-CACIB Ch Hotpoints That’s It
BH-3 Ch Diplomatic’s Neil Armstrong
BH-4, CACIB Komodia Akis
BH-R Diplomatic’s Umberto Tozzi

BT-2 , R-CACIB Ch Diplomatic’s Dizzy Mizz Lizzy
BT-3 Wedeta Thidalium
BT-4, CACIB Ch NordV-05 Diplomatic’s Facel Candida
BT-R Ch Diplomatic’s Celine Dion


BIR valp Maxidan Katie Melua

BIM valp Diplomatic’s Vincent Van Gogh

BIR veteran Carnico’s Jacquej Selosse Grand Cru

BIM veteran Mighty Dane’s Aramis


Bästa avelsgrupp Ch Diplomatic’ s Will Durante


Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s