Resultat – 09

På denna sida presenteras resultat från utställningar enligt följande:

  • Resultat från officiella utställningar i Sverige, inskickat till redaktionen.
  • Resultat från klubbens inofficiella utställningar, inskickat till redaktionen.
  • Resultat från svenska framgångar utomlands, inskickat till redaktionen.

Följande uppgifter krävs för att redaktionen skall publicera utställningsresultat:

  • Komplett resultat.
  • Plats, datum och domare.
  • Vilka hundar som är med på bilder som skickas in.
  • Endast bilder tagna i eller i anslutning till ringen publiceras.
  • Uppgift om vem som tagit bilden.

Ju flitigare ni är med att skicka in resultat och bilder till redaktionen ju snabbare publicering. Observera dock att resultaten på denna sida endast är PRELIMINÄRA. Om ni upptäcker att något resultat är felaktigt vill vi att ni genast meddelar redaktionen.

Redaktionen ser just nu över rutinerna för publicering av utställningsresultat.

Resultat och bilder skickas till Norbert Schaub redaktor@sgdk.se

Genvägar:
» 09-12-13 Hund2009
» 09-11-29 Lilleström, Norge
» 09-10-31 Småland/Ölands KK Växjö Internationell
» 09-10-03 Hamar, Norge
» 09-10-03 Västernorrlands KK Sundsvall Internationell
» 2009-09-13 Sydskånska KK Helsingborg Nationell
» 2009-09-06 Småland-Ölands KK Böda Sand Öland Nationell
» 2009-09-05 Gästriklands KK Högbo Internationell
» 2009-08-23 Stockholms KK Vallentuna Nationell
» 2009-08-16 Södermanlands KK Nyköping Nationell
» 2009-08-15 Östergötlands KK Norrköping Internationell
» 2009-08-09 Blekinge KK Ronneby Internationell
» 2009-08-09 SGDK-Msv Klackbergsgården Officiell
» 2009-08-08 SGDK-Msv Klackbergsgården Inofficiell
» 2009-08-08 Örebro kk Askersund Nationell
» 2009-08-02 Jä/Häkk Svenstavik Internationell
» 2009-07-26 SGDK-Södra Stora Segerstad Officiell
» 2009-07-25 Ransäter Internationell
» 2009-07-25 SGDK-Södra Stora Segerstad Inofficiell färgutställning
» 2009-07-18 WKK Köping Internationell
» 2009-07-11 HÄKK Alfta Nationell
» 2009-07-11 HKK Tvååker Internationell
» 2009-07-10 HKK Tvååker Nationell
» 2009-07-05 SGDK Norra inofficiell
» 2009-07-05 GKK Visby Internationell
» 2009-07-04 SNKK Piteå Internationell
» 2009-07-04 GKK Visby Nationell
» 2009-06-28 SÄKK Ryda Borås Nationell
» 2009-06-27 NNKK Gällivare Internationell
» 2009-06-14 Västra avd Simmatorp Officiell
» 2009-06-14 VÄKK Vännäs Nationell
» 2009-06-13 Västra avd Simmatorp inofficiell
» 2009-06-13 VÄKK Vännäs Internationell
» 2009-06-13 DKK Avesta Nationell
» 2009-06-12 Norra Avd Officiell
» 2009-06-07 NÄKK Vänersborg Nationell
» 2009-06-06 ÖKK Norrköping Nationell
» 2009-05-23 ULKK Österbybruk Internationell
» 2009-05-21 Mellansvenska Håbolund Inofficiell
» 2009-05-16 NSKK Hässleholm Nationell
» 2009-05-16 SNKK Piteå Nationell
» 2009-05-09 SKKK Larv Nationell
» 2009-04-26 WKK Västerås Nationell
» 2009-04-11 STOKK Kista Internationell
» 2009-03-28 SGDK Mellansvenska avd. Sollentuna officiella
» 2009-03-22 Malmö Svensk vinnare -09
» 2009-01-06 My Dog
» 2009-01-05 My Dog
» 2009-01-04 SGDK Västra avdelningen

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

09-12-13 Hund2009
Domare:
Hanar: Patricia Mowbray-Morgan, USA. Tikar/BIR: Kenneth Edh


BIR-BIM

BIR BIG 4 Cert CACIB Diplomatic’s Zue-Ellen

BT-2 R-CACIB Liebe Doggen Liz Taylor
BT-3 Ch Great Heart’s Peggy Sue
BT-4 CACIB Ch Kingsize Nicelooking Nick-Nack
BT-5 Pine Garden’s Nattfaradis

BIM Cert CACIB Championat Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-2 R-CACIB NordJV-07 JWW-08 SV-09 Ch Diplomatic’s Ugolina Da Siena
BH-3 Diplomatic’s Little Gerhard
BH-4 Liebe Doggen Man On The Moon
BH-5 Diplomatic’s Claude Van Dame

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

09-11-29 Lilleström, Norge
Domare:
John Jacobsen

Cert Cacib Nuch Speardanes Castillo De Gredos

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

09-10-31 Småland/Ölands KK Växjö Internationell
Domare:
Stefan Sinko Slovenien
BIM-BIR

BIR Valp Diplomatic’s Claude Monet
BIM Valp Diplomatic’s Claudia Shiffer

BIR BIG-2 Cacib JWW-08 NORDJV-07 SV-09 Such Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 Cert Cacib Chanoz Ivaroz Love
BH-3 R-cacib Such Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-4 Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-R Night Flight’ Muntergök
R-Cacib Such Komodia’s Akis

BIM Cacib Sv-09 Such Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 R-Cacib Such Dilpomatic’s Vanessa Hart
BT-3 Cert Diplomatic’s Zahara-Jolie
BT-4
BT-R Cacib
Diplomatic’s Tamara Dobson

Bästa veteran BIS-3 DKch Such Diplomatic´s Unicom
Bästa uppfödargrupp BIS-3 Kennel Diplomatic´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

09-10-03 Hamar, Norge
Domare:
Frank Christiansen

BH-3 Cert Cacib Nuch Grand Fawn’s Khalfahni

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

09-10-03 Västernorrlands KK Sundsvall Internationell
Domare:
Rita McCarry-Beattie, Irland


BIR-BIM

BIR Cacib Cert DKUch FIUch Maxidan’s Jumping Jack Flash
BH-2 R-Cacib Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-3 SUch Ganteus II Ragazzo Secondo Selvagio
BH-4 Cacib, Grandisons Gun Smoke

BIM Cacib Cert Highesteem Place Your Bet
BT-2 R-Cacib SUch FIUch PineGarden’s Glory Gilda
BT-3 Dogiwogin Elsa de Vie
BT-4 PineGarden’s Glory Goldie
BT-R Thaidax Princess Maria

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-09-13 Sydskånska KK Helsingborg Nationell
Domare:
Roger Vanhoneacker, Belgien

BIR valp Diplomatic’s Claudia Shiffer

BIR SH Diplomatic’s Ugolino Di Sienna
BH-2 Cert Chanoz Ivaroz Love
BH-3 CH Komodia’s Akis
BH-4 Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-R Night Flight’s Muntergök

BIM CH Maxidan’s Katie Meluha
BT-2 CH Dilpomatic’s Vanessa Hart

BT-3 Cert Banderillas Wanda
BT-4 Dilpomatic’s Uma Thurman
BT-R C’mon Vintage Dane

Bästa uppfödargrupp BIS 2 Dilpomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-09-06 Småland-Ölands KK Böda Sand Öland Nationell
Domare:
Noreen Harris Irland

BIR valp Diplomatic’s Claudia Shiffer
BIM valp Diplomatic’s Claude Monet


BIM-BIR

BIR BIG-R CH Maxidan’s Katie Meluha
BIM CH Grand Electra’s Gott Att Leva
BH-2 Cert Banderillas Conrad

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-09-05 Gästriklands KK Högbo Internationell
Domare:
Per Lundström


BIM-BIR

BIR Cacib SUCH Haltmeier’s Greta V Grandison
BT-2 Cacib SUCH Ganteus La Ragazza Secondo Amore
BT-3 Cert R-cacib Ganteus La Ragazza Secondo Alonza (championat)
BT-4 Night Flight’s Huller Om Buller
BT-R R-cacib Grandisons Flicka V Caribdane

BIM Cert Cacib Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-2 R-cacib SUCH Ganteus II Ragazzo Secondo Selvagio


Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-08-23 Stockholms KK Vallentuna Nationell
Domare:
Hans Rosenberg

BIR Valp Grandelux Crazy In Love

BIR Sv-09 SUCH Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 Cert Championat Great Heart’s Peggy Sue
BT-3 SUCH Diplomatic’s Vanessa Hart

Bästa veteran BIS-R DKCH SUCH Diplomatic´s Unicom

Bästa avelsgrupp Kennel Grandelux
Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-08-16 Södermanlands KK Nyköping Nationell
Domare:
Annmarie Maeland


BIM-BIR

BIR BIG-R JWW-08 NORDJV-07 SV-09 SUCH Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 Cert Night Flight’s Mätt och Belåten
BH-3 DK & FIUCH EECH Bonel Uruk-Hai
BH-4 Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-5 Diplomatic’s Little Gerhard

BIM SUCH PineGarden’s Glory Gilda


BT-2 Cert Night Flight’s Mallgroda

BT-3 Be Born Jadis
BT-4 PineGarden’s Adorable Alva


BT-5 Night Flight’s Gullspira

Bästa veteran BIS 3 DKCH SUCH Diplomatic´s Unicom

Bästa uppfödargrupp Kennel Grand Electra´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-08-15 Östergötlands KK Norrköping Internationell
Domare:
Benny Blid von Schedvin

BIR Valp Lloyd Willners Mercury


BIR-BIM

BIR BIG 3 Cacib SUCH Diplomatic´s Umberto Tozzi


BH-2 Cert R-Cacib Diplomatic´s Xcellent Guy

BH-3 Night Flight´s Mätt och Belåten
BH-4 DKUCH SUCH Diplomatic´s Unicom
BH-R EECH SUCH Grand Electra´s Godhjärtad
Cacib Juanrona´s Lucky Number Seven

BIM Cacib SUCH Diplomatic´s Uma Thurman
BT-2 R-Cacib SUCH Diplomatic´s Vanessa Hart


BT-3 Cert Night Flight´s Gullspira

BT-4 Be Born Jadis
BT-R Night Flight´s Mallgroda
Cacib Goliath´s Pandora Echec


Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic´s BIS 1

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-08-09 Blekinge KK Ronneby Internationell
Domare:
Cindy Pettersson


BIM-BIR

BIR Cert Cacib SUCH DKUCH Great Evita A Big Hunk Of Love.
BH-2 Grand Electra’s Dagdröm
BH-3 Grand Electras Gott Att Leva
BH-4 Komodia Akis
BH-R Great Bel’s King of Harlequin

BIM NORDCH EECH Grand Electra’s Donna Diva
BT-2 Cert Cacib Quality Danes Barossa Valley
BT-3 Grand Electras Illusion
BT-4 Maxidanäs Katie Melua
BT-R Diplomatic’s Tamara Dobson

Bästa uppfödargrupp Kennel Grand Electra´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-08-09 SGDK-Msv Klackbergsgården Officiell
Domare:
Johnny Nilsson


BIR-BIM

BIR Cert NORDJV08 NORDV08 Grand Kröyer’s Ben Nevis
BH-2 SUCH Spear Dane’s Castillo De Gredos
BH-3 Liebe Doggen He’s The One
BH-4 Night Flight’s Mätt Och Belåten
BH-5 SUCH Owlwatch Summer In Sweden

BIM INTUCH Kingsize Phrosty Promise
BT-2 Cert Grandisons Flicka V Caribdane
BT-3 Night Flight’s Mallgroda
BT-4 SUCH Hotpoint’s You Know Me
BT-5 SUCH PineGarden’s Glory Gilda


Bästa Uppfödargrupp Kennel Pinegardens

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-08-08 SGDK-Msv Klackbergsgården Inofficiell
Domare:
Erkki Rantavuoti

Vi väntar på resultat från den inofficiella färgutställningen

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-08-08 Örebro kk Askersund Nationell
Domare:
Jan Herngren


BIM-BIR

BIR BIG 2 SUCH Diplomatic´s Vanessa Hart
BT-2 Cert Championat NUCH Hotpoint´s You Know Me
BT-3 NORDJV-07 NUCH Hotpoint´s X-Cuse Me

BIM Bästa Veteran DK SUCH Diplomatic´s Unicom
BH-2 Cert Diplomatic´s Xcellent Guy
BH-3 SUCH Komodia Akis
BH-4 NORDJV-07 JWW-08 SV-09 SUCH Diplomatic´s Ugolino Da Siena

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-08-02 Jä/Häkk Svenstavik Internationell
Domare:
Domare: Per Svarstad


BIR-BIM

BIR, Cert Cacib Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-2 R-Cacib NUCH Opertunity’s End Of Discussion
BH-3 Diplomatic’s Little Gerhard
BH-4 Cacib, NUCH Galanthus Dreamcatcher
BH-5 R-Cacib Juanrona’s Lucky Number Seven

BIM Cacib SUCH PineGarden’s Glory Gilda
BT-2 Cert R-Cacib Ganteus La Ragazza Secondo Alonza
BT-3 SUCH Ganteus La Ragazza Secondo Amore
BT-4 Ganteus La RagazzaTerzo La Luna
BT-5 Ganteus La RagazzaTerzo Fainomenon
Bästa uppfödargrupp; Kennel Ganteus BIS 4

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-26 SGDK-Södra Stora Segerstad Officiell
Domare:
Domare: Peter Jolley


BIR-BIM Valp


BIR Valp Boarhunter’s Ylva

BIM Valp Delphidon’s Great Garibaldi


BIR-BIM

BIR Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 C’mon Vintage Dane
BT-3 Hotpoint’s X-Cuse Me
BT-4 Great Heart’s Penny Lynn
BT-R Galanthus You’re Sovain

BIM Hotpoint’s You Go For It
BH-2 Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-3 Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-4 Hotpoint’s That’s It
BH-R Diplomatic’s Ugolino Da Siena

Bästa Veteran Diplomatic’s Unicom
Bästa Avelsgrupp Grand Electra’s Fullmåne
Bästa Uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

Bästa Avelsgrupp valpar Boarhunters Vanja
Bästa Uppfödargrupp valpar Kennel Diplomatic´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-25 Ransäter Internationell
Domare:
Domare: Johan Andersson


BIM-BIR

BIR valp Grandelux Crazy In Love
BIM valp Lloyd Willners Lloyd

BIR Cacib BIG 3 Ch Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 Cert R-Cacib Night Flight’s Mätt Och Belåten
BH-3 Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-4 Ch Grand Electra’s Godhjärtad
BH-R Liebe Doggen He’s The One

BIM Cacib SV-09 Ch Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 Cert R-Cacib Diplomatic’s Yasmine Bleeth
BT-3 Cacib Diplomatic’s Ona Zee
BT-4 Night Flight’s Mallgroda

Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s BIS 2

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-25 SGDK-Södra Stora Segerstad Inofficiell färgutställning
Domare:
Margit Völzer och Bernd Völxen

BIS valp Boarhunter’s Ylva
BIS-2 valp Boarhunter’s Yazzi
BIS-3 valp Devil
BIS-4 valp Great Bel’s Athen
BIS-R valp Delphidon’s Great Garibaldi


Bästa Uppfödargrupp valpar Kennel Boarhunters
Bästa Avelsgrupp valpar Boarhunters Vanja


BIS Line Up


BIS Blå Boarhunter’s Vanja
BIM Blå Komodia Bellerofon

BIS-2 Svart Galanthus You’re Sovain
BIM Svart Beaugrande’s Utrillo

BIS-3 Tigr. Banderillas Xenia
BIM Tigr. Banderillas Ymer

BIS-4 Gul Qwlwatch Summer In Sweden
BIM- Gul Great Heart’s Penny Lynn

BIS-R Harl. Quality Danes Anastasia
BIM Harl. Chanoz Ivaroz Love

BIS-BIM Veteraner
BIS Veteran
Diplomatic’s Unicom
BIS-2 Veteran Beaugrande’s Onella

Bästa uppfödargrupp Vuxen – Kennel Banderillas

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-18 WKK Köping Internationell
Domare:
Leikola-Walden Reia


BIM-BIR

BIR Cert Pine Garden´s Adorable Alva
BT-2 Cacib Such SV-06 Great Hart´s Penny Lynn
BT-3 R-Cacib Such Maxidan´s Katie Melua
BT-4 Such Diplomatic´s Vanessa Hart
BT-5 Such Ganteus La Ragazza Secondo Amore

BIM Cacib
Such Speardane´s Castillo De Gredos

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-11 HÄKK Alfta Nationell
Domare:
Blid von Schedvin B


BIR-BIM

BIR Cert BIG 3 Diplomatic’s Xcellent Guy

BIM Ch Ganteus La Ragazza Secondo Amore
BT-2 Cert Ganteus La Ragazza Terzo La Luna

Bästa uppfödargrupp, BIS 4 Kennel Ganteu´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-11 HKK Tvååker Internationell
Domare:
Carlsson Liljeqvist Liz-Beth

BIR BIG R Cacib NORDJV-07 JWW-08 SV-09 SUCH Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 R-Cacib SUCH Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 DK Such Diplomatic’s Unicom
BH-4 Cert Championat Grand Electra´s Gott Att Leva
BH-R EECH SUCH Grand Electra´s Godhjärtad

BIM Cacib SV-09 Such Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 R-Cacib SUCH Diplomatic´s Venessa Hart
BT-3 Cert Cacib Quality Danes Anastasia
BT-4 Diplomatic´s Yasmine Bleeth
BT-R Diplomatic´s Zue-Ellen

Bästa uppfödargrupp, BIS 1 Kennel Diplomatic´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-10 HKK Tvååker Nationell
Domare:
Vretenicic Miodrag
BIR-BIM

BIR BIG 2 NORDJV-07 JWW-08 SV-09 SUCH Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 SUCH Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 Cert Championat Grand Fawn´s Khalfahni
BH-4 Night Flight´s Muntergök
BH-R

BIM Cert Campionat Diplomatic´s Venessa Hart
BT-2 SV-09 Such Diplomatic’s Uma Thurman
BT-3 SUCH Maxidans Katie Melua
BT-4
BT-R

Bästa uppfödargrupp, BIS 2 Kennel Diplomatic´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-05 SGDK Norra inofficiell
Domare:
Maria Stenberg


BIS 1 BIS veteran BIF Harlekin Kingsize Irregular Image


BIM Harlekin CH Kingsize Modesty Blaise


BIS 2 BIF Gul FIUCH Love Dane’s Valentine


BIM Gul Moor Dane’s Brillinat Brigadier


BIS 3 BIF Svart Grandison’s Great Balls On Fire


BIS 4 BIF Tigrerad Love Dane’s Ällis Stella

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-05 GKK Visby Internationell
Domare
: Kraljic Zlatko

BIR Valp Grandelux Crazy In Love
BIR CACIB BIG 1 Owlwatch Summer in Sweden

BH-2 Cert CACIB Lorettas Nemesis
BH-3 R-CACIB Diplomatics Neil Amstrong
BH-4 CACIB Grandelux All i Want
BH-5 CACIB Megappon Grand prix Racer

BIM Cert CACIB Pine Gardens Glory Gilda
BT-2 CACIB Megappon Nacygoestorio
BT-3 R-CACIB FIUSCH Billy Jean Quinci Etc

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-04 SNKK Piteå Internationell
Domare:
Kliebenstein Horst


BIR-BIM

BIR BIG 1 Cert CACIB FIJV-07 FIV-08 Euro Power Boy Toy,
BH-2 CACIB FIUCH Nicolas Copernicus von der Schlehecke
BH-3 CACIB Grandison’s Great Balls on Fire
BH-4 R-CACIB Kingsize Irregular Image

BIM SUCH Chic Carelia’s Beulah Fawn
BT-2 R-CACIB Euro Power Big Love cert
BT-3 CACIB Grandisons Flicka V Caribdane
BT-4 Icenguard’s Its Now Or Never
BT-R R-CACIB CH Kingsize Modesty Blaise

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-07-04 GKK Visby Nationell
Domare:
Assenmacher-Feyel H

BIR Valp Grandelux Crazy In Love


BIM-BIR


BIR BIG 2 Cert Owlwatch Summer in Sweden

BH-2 Diplomatics Neil Amstrong


BH-3 Chic Carelias Baldur


BH-4 Molosserix Doubtless A King

BH-5 Megappon GrandPrix Racer

BIM Cert Gardens Glory Gilda


BT-2 Pine gardens Glory Grace


BT-3 Grand Rayons Amber Rose
BT-4 Goofyrix O-Bla- Da- Girl
BT-5 Chic Carelias Cleopatra

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-28 SÄKK Ryda Borås Nationell
Domare:
Carsten Birk Danmark

BIR BIS-R Such Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 BIS-3 Veteran Diplomatic’s Unicom


BH-3 Cert Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-4 DKuch Maxidan’s Jumping Jack Flash,
BH-5 JWW-08 Chanoz Ivaroz Love

BIM SV-09 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 EECH, NORDuch Grand Electas’s Dinna Diva
BT-3 Cert Lidgrand’s Ivory Diva

Bästa uppfödargrupp BIS-2 Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-27 NNKK Gällivare Internationell
Domare:
Blaz Kavcic Slovenien

BIR-valp BIS 2 valp Bonel Ä-Yön Mysteeri


BIR Cert Cacib Love-Dane’s Cute Aurum

BT-2 R-Cacib Love-Dane’s Valentine
BT-3 Cacib Nobel Hertzenbrecher Undomiel v Hearts

Bästa uppfödargrupp Kennel Love-Dane’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-14 Västra avd Simmatorp Officiell
Domare:
Maragareta Sundqvist

BIR Valp Chevy-House Black energy
BIM Valp Delphidon’s Great Garibaldi
BIM-BIR

BIR Such Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 Such Grand Electra’s Dag dröm
BH-3 Cert Owlwatch Summer In Sweden
BH-4 Dk Such Diplomatic’s Unicom
BH-R Canico’s Southern Comfort

BIM Such Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 Such Diplomatic’s Judy Foster
BT-3 Cert Diplomatic’s Zahara-Jolie
BT-4 Be Born Jardis
BT-R Great Heart Penny Lynn.

Bästa veteran Dk Such Diplomatic’s Unicom

Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-14 VÄKK Vännäs Nationell
Domare:
Svante Frisk


BIR valp BIS-4 Bonel Ä-ön Mysteeri


BIR-BIM


BIR BIG-4 SUCH Maxidan’s Katie Melua
BT-2 SUCH BISS Chic Carelia’s Beulah Fawn
BT-3 Cert Pine GArden’s Glory Gilda
BT-4 Multich Bonel Victoria
BT-R Pine Garden’s Glory Grace


BIM Cert Champion Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-13 Västra avd Simmatorp inofficiell
Domare:
Maj-Lis Gustavsson

Bis 1 Valp svart Chevy-House Black Energy
BIM Lloyd-Willners Morgan

BIS 2 Valp gul Delphidon’s Great Garibaldi

BIS 3 valp blå Chevy-House ExplosiveBlue

Bäst Uppfödargrupp valp Kennel Chevy-House

BIS 1 gul Dk Such Diplomatic’s Unicom
BIM gul Diplomatic’s Vanessa Hart

BIS 2 tigrerad Two-Lips Fantasy Star
BIM tigrerad Carnico’s Southern Comfort

BIS 3 Blå Citizen’s Fanta

BIS 4 Svart Diplomatic’s Tamara Dobson

BIS 5 Harlekin Quality Danes Anastasia

Bästa Veteran Gul Dk Such Diplomatic’s Unicom

Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-13 VÄKK Vännäs Internationell
Domare:
Ralf Campbell Norge

BIR CACIB BIG-R SUCH Maxidan’s Katie Melua


BT-2 Cert Champion CACIB Multich Bonel Victoria


BT-3 R-Cacib Moor DAne’s Breaking All REsistance


BT-4 SUCH BISS Chic Carelia’s Beulah Fawn


BT-R Cacib Multich Bonel Sascha


BIM CERT CACIB Grandetilda’z Avalon


BH-2 Cacib Diplomatic’s Little Gerhard


BH-3 R-Cacib Moor Dane’s Beguiled Brindle Star


Bästa uppfödargrupp från Kennel Ganteus

Valpar: Domare Lennart Edfors


BIR Bonel Ä-ön Mysteeri
BIM Yellowskin’s Going out With Da boy’z

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-13 DKK Avesta Nationell
Domare:
Steven Seymour Australien


BIM-BIR

BIR Ch Night Flight’s Emil I Katthult
BH-2 Cert Night Flight’s Mätt Och Belåten
BH-3 Ch Speardanes Castillo de Credos

BIM Cert Highesteem Place Your Bet
BT-2 Pinegardens Adorable Alva

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-12 Norra Avd Officiell
Domare:
Monica Stavenborn


BIR-BIM Valp
BIR valp Yellowskin’s Going Out With Da Boy’z
BIM Bonel Ä-Ön Mysteeri


BIM-BIS
BIR SUCH BISS Chic Carelia’s Beulah Fawn


BT-2 Cert Champion Maxidan’s Katie Melua


BT-3 SUCH Ganteus La Ragazza Secondo Amore


BT-4 Pine Garden’s Glory Grace


BT-R Moor Dane’s Breaking All Resistance

BIM Cert Diplomatic’s Little Gerhard


BH-2 SUCH SvJv-06 Yellowskin’s European ShowStopper


Bästa uppfödargrupp från Kennel Ganteus

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-07 NÄKK Vänersborg Nationell
Domare:
Kurt Nilsson

BIR SV-09 SUCH Diplomatic´s Uma Thurman
BT-2 Cert Diplomatic´s Venessa Hart
BT-3 Diplomatic´s Ona Zee
BT-4 Diplomatic´s Zahara-Jolie
BT-R Banderillas Wanda

BIM SUCH Diplomatic´s Umberto Tozzi

BH-2 Cert Diplomatic´s Xcellent Guy

Bästa uppfödargrupp, BIG 2 Kennel Diplomatic´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-06-06 ÖKK Norrköping Nationell
Domare:
Solie Bister, Finland


BIR Cert Night Flight’s Mätt Och Belåten


BH-2 Ch Night Flight’s Emil i Katthult


BIM Cert Pinegardens Adorable Alva


BT-2 Pinegardens Glory Gilda

Bästa uppfödargrupp Kennel Pinegardens

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-05-23 ULKK Österbybruk Internationell
Domare:
Marja Talvitie, Finland


BIR Cert Night Flight’s Mätt Och Belåten


BH-2 Cacib CH Night Flight’s Emil i Katthult


BIM Cert Highesteem Place Your Bet


BT-2 Cacib Pinegarden’s Glory Grace


BT-3 Pinegarden’s Adorable Alva


BT-4 R-Cacib Pinegarden’s Glory Ginnie

BT-R Dogiwogin Elsa De Vie


Bästa uppfödargrupp Kennel Liebe Doggen


Bästa avelsklass Kennel Liebe Doggen e SUCH Liebe Doggen Jokkmokks Jocke

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-05-21 Mellansvenska Håbolund Inofficiell
Domare:
Svante Frisk

BIR-Valp Hotpoint´s Call Me The Man
BIM-Valp Great Bel´s Atlanta

BIR Night Flight´s Herre på Täppan
BH-2 Night Flight´s Emil i Katthult
BH-3 Night Flight’s Mätt Och Belåten
BH-4 Owlwatch Summer In Sweden
BH-R: Grandisons Great Balls Of Fire

BIM Kingsize Nicelooking Nick-Nack
BT-2 Great Heart’s Qandy
BT-3 Kingsize Chilled Quality Queen
BT-4 Night Flight Gullspira
BT-R Night Flight’s Fadderullan

BIR veteran Kingsize Irregular Image(9år!)
BIM veteran Beaugrande´s Ornella(9år!)
BT-veteran-2 Grande Negros Quimbra (9,5år!)
BT-veteran -3 Great Dee´s Lady Odina (10år!)

Bästa Uppfödarklass: Kennel Night Flight’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-05-16 NSKK Hässleholm Nationell
Domare:
Elina Haapaniemi, Finland


BIR Cert Maxidan´s Katie Melua


BT-2 Granddetildaz Sweet Thing
BT-3 NORDUCH Grand Electra´s Donna Diva
BT-4 Diplomatic´s Natalie Cole


BIM Nuch Such Grand Electra´s Dag Dröm


BH-2 Cert Diplomatic´s Xcellent Guy
BH-3 JWW-08 Chanoz Ivaroz Love
BH-4 Night Flight´s Muntergök


Bästa uppfödargrupp Kennel Grand Electra’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-05-16 SNKK Piteå Nationell
Domare:
Karl-Erik Johansson

BIR valp Yellowskin’s Going out With Da Boy’z


BIR-BIM

BIR Cert CHAMPION BIG 3 (Ritva Raita) Chic Carelia’s Beulah Fawn
BT-2 Catapha’s X-Winner

BIM Cert Liebe Doggen I’m Outstanding

Bästa veteran CH Catapha’s Juliette

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-05-09 SKKK Larv Nationell
Domare:
Giuliano Biasiolo, ITALIEN


BIR-BIM

BIBIR Cert – Grand Electra’s Gott att Leva

BH-2 Such Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-4 Wolkes Shufaa´s Diplomatic Rock
BH-R Grand Fawn’s Khalfahni

BIM SUCH Diplomatic’s Uma Thurman


BT-2 Cert, Diplomatic´s Zue-Ellen

BT-3 Grand Electra´s Illution
BT-4 Grand Electra´s Donna Diva
BT-R Quality Danes Anastasia


Bästa Veteran, BIS 3 – SUch DkUch Diplomatic’s Unicom


Bästa uppfödargrupp Kennel Grand Electra’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-04-26 WKK Västerås Nationell
Domare:
Patrik Ragnarsson


BIR CH Sv-06 Great Heart’s Penny Lynn


BT-2 Cert Dogiwoogin Elsa De Vie


BT-3 Thaidax Princess Maria


BT-4 Highesteem Place Your Bet
BT-R saknar uppgift


BIM CH Spear Danes Castillo De Credos


BH-2 Cert Liebe Doggen Jokkmokks Jocke cert Champion


BH-3 Grande Alano Agamemnon


BH-4 Grand Fawn’s Kahlfahni
BH-R Saknar uppgift


Bästa uppfödargrupp Kennel Liebe Doggen

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-04-11 STOKK Kista Internationell
Domare:
Anita Whitmarsh

BIR CACIB Such SV-09 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 Cert R-Cacib Great Bel’s Wunderful Lady

BIM CERT CACIB Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 R-CACIB SV-09 NORDJV-07 JWW-08 Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-3 Such DKUch Diplomatic’s Neil Amstrong
BH-4 Such EEch Grand Electra’s Godhjärtad

Bästa Veteran LPI LPII BEAUGRANDE’S ORNELLA

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-03-28 SGDK Mellansvenska avd. Sollentuna officiella
Domare:
Johan Andersson


BIR valp Liebe Doggen Made For Loving You


BIM valp Liebe Doggen Man on The Moon


BIR CH Night Flight’s Emil I Katthult


BH-2 CERT Owlwatch Summer In Sweden


BH-3 Diplomatic’s X’Cellent Guy


BH-4 Night Flight’s Muntergök


BH-R Kingsize Irregular Image


BIM CH Kingsize Phrosty Promise


BT-2 CH Great Heart’s Penny Lynn


BT-3 CERT Con & Carlos Carroll


BT-4 Ganteus La Ragazza Secondo Alonza


BT-R Pine Garden’s Nattfreya


BIR veteran Kingsize Irregular Image


BIM veteran CH Liebe Doggen Edelweiz


Bästa uppfödargrupp Kennel Pine Garden’s


Bästa avelsgrupp Pine Garden’s Nattfreya

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-03-22 Malmö Svensk vinnare -09
Domare:
GN Payne


BIR CERT CHAMPIONAT CACIB SV-09 Diplomatic’s Ugolino Di Sienna
BH-2 R-CACIB Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 CH Diplomatic’s Neil Armstrong
BH-4 CH Banderilla’s Torsten
BH-R Be Born Aslan

BIM CERT CHAMPIONAT CACIB SV-09 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 R-CACIB CH Great Heart’s Penny Lynn
BT-3 CH Grand Electra’s Donna Diva
BT-4 NORDJV08 Grand Kröyer’s Brown Cow Hill


Bästa uppfödargrupp BIG 1 Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-01-06 My Dog
Domare:
Ligita Zake, Lettland


BIR Valp Night Flight’s Muntergök
BIM Valp Diplomatic’s Zahara-Jolie


BIR Cacib Such Diplomatic’s Dizzy Mizz Lizzy,g
BT-2 Cert R-Cacib Diplomatic’s Uma Thurman, g
BT-3 Such Banderillas Sara,g
BT-4 Banderillas Wanda,g
BT-5 Cacib Quality Danes Best in Show, ha

R-Cacib Quality Danes Barossa Valley, ha
Cacib Sjökullen’s Olga, b

BIM Cacib Such Banderillas Torsten, g
BH-2 Cacib FinV-05, NordV-05 Fin,Such Diplomatic’s Howie Howard, s
BH-3 R-Cacib Cert Grand Fawn’s Khalfahni, g
BH-4 R-Cacib JWW-08 Chanoz Ivaroz Love, ha
BH-5 JWW-08 NordJV-07 Diplomatic’s Ugolina Da Siena, g


Bästa uppfödargrupp BIG-2 Kennel Diplomatic´s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-01-05 My Dog
Domare:
Kenneth Edh


BIR Valp samt BIS Valp Night Flight’s Muntergök
BIM Valp Diplomatic’s Zalma-Maysek


BIR Cert Maxidan’s Katie Melua
BT-2 Quality Danes Barossa Valley
BT-3 Such Banderillas Sara
BT-4 Quality Danes Best in Show

BIM Cert JWW-08, NordJV-07 Diplomatic’s Ugolina Da Siena
BH-2 Such Banderillas Torsten
BH-3 JWW-08 Chanoz Ivaroz Love
BH-4 Molosserix Crown Prince
BH-5 Such Komodia Akis

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2009-01-04 SGDK Västra avdelningen
Domare:
Eva Borg


BIR Valp Diplomatic’s Zue-Ellen
BIM Valp Night Flight’s Muntergök

BIR Cert Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 Such Banderillas Torsten
BH-3 Such Diplomatic’s Howie Howard
BH-4 Such Komodia Akis

BIM Such Diplomatic’s Dizzy Mizz Lizzy
BT-2 Cert Quality Danes Barossa Valley
BT-3 Diplomatic’s Yasmine Bleeth
BT-4 Maxidan’s Katie Melua
BT-5 Diplomatic’s One Zee