Resultat – 10

På denna sida presenteras resultat från utställningar enligt följande:

  • Resultat från officiella utställningar i Sverige, inskickat till redaktionen.
  • Resultat från klubbens inofficiella utställningar, inskickat till redaktionen.
  • Resultat från svenska framgångar utomlands, inskickat till redaktionen.

Följande uppgifter krävs för att redaktionen skall publicera utställningsresultat:

  • Komplett resultat.
  • Plats, datum och domare.
  • Vilka hundar som är med på bilder som skickas in.
  • Endast bilder tagna i eller i anslutning till ringen publiceras.
  • Uppgift om vem som tagit bilden.

Ju flitigare ni är med att skicka in resultat och bilder till redaktionen ju snabbare publicering. Observera dock att resultaten på denna sida endast är PRELIMINÄRA. Om ni upptäcker att något resultat är felaktigt vill vi att ni genast meddelar redaktionen.

Redaktionen ser just nu över rutinerna för publicering av utställningsresultat.

Resultat och bilder skickas till Norbert Schaub redaktor@sgdk.se

Genvägar:
» 10-10-09 Sundsvall, Internationell
» 10-09-11 Sofiero, Internationell
» 10-09-05 Högbo, Internationell
» 10-08-29 Visby, Internationell
» 10-08-28 Visby, Nationell
» 10-08-22 Eskilstuna, Internationell
» 10-08-21 Norrköping, Nationell
» 10-08-14 Askersund, Internationell
» 10-08-08 Svenstavik, Internationell
» 10-08-08 Lövudden, SGDK Officiell
» 10-08-07 Lövudden, SGDK Msv Färgutställning
» 10-07-31 Ransäter, Internationell
» 10-07-25 Stora Segerstad, Officiell utställning
» 10-07-24 Köping, Internationell
» 10-07-24 Stora Segerstad, inoff färgutställning
» 10-07-18 Piteå, nationell
» 10-07-17 Alfta, nationell
» 10-07-10 Gällivare, nationell
» 10-07-10 Tvååker, nationell
» 10-07-09 Tvååker, Internationell
» 10-07-04 Borås, nationell
» 10-06-27 WDS Herning Danmark, internationell
» 10-06-26 Danska GDK, Vildberg, Danmark, Officiell
» 10-06-21 Jönköping, internationell
» 10-06-20 Jönköping, internationell
» 10-06-19 Jönköping, internationell
» 10-06-12 Avesta, internationell, Svensk Vinnare
» 10-06-13 Vännäs, nationell
» 10-06-11 Vännäs, SGDK, off utställning
» 10-06-06 Norrköping, internationell
» 10-06-05 Vänersborg, nationell
» 10-05-30 Österbybruk, Internationell
» 10-05-30 Simmatorp, off utställning
» 10-05-29 Simmatorp, Inoff färgutställning
» 10-05-23 Sundsvall, nationell
» 10-05-22 Hässleholm, Internationell
» 10-05-13 Håbolund, SGDK, Ulla o Curt Magnussons minnesutställning Officiell
» 10-05-08 Larv, Nationell
» 10-04-25 Västerås, Rocklunda Nationell
» 10-04-04 Stockholm International Dog Show
» 10-03-27 Sollentuna SGDK/Msv
» 10-03-20 Malmö
» 10-01-08 My Dog2
» 10-01-07 My Dog1

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-10-09 Sundsvall, Internationell
Domare:
Gunilla Skallman

BIR Cert Cacib Pine Garden’s ruby ryding
BT-2 R-Cacib Ch Ganteus La Ragazza Terzo La Luna
BT-3 Ch Highesteem Place your bet

BIM Cacib Ch Diplomatic’s Excellent Guy
BH-2 Cert Grand Kröyer’s Dundee Law
BH-3 R-Cacib Be Born Aslan
BH-4 Ch Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-09-11 Sofiero, Internationell
Domare:
Jean Lawless, Irland

BIR Cacib SE UCH Diplomatic´s Umberto Tozzi
BH-2 R-Cacib SE UCH Owlwatch Summer In Sweden
BH-3 Cert Diplomatic’s Conrad Hall
BH-4 Banderillas Ymer
BH-R NO UCH SE UCH VWW-10 Grand Electra’s Dag Dröm

BIM Cacib DK UCH SE UCH Maidens’ Katie Melua
BT-2 SE UCH SE V-09 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-3 Cert Maxidan’s Made In Heaven
BT-4 Diplomatic’s Dominique Sanda
BT-R Cacib Tr’s Lota Of Dots

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-09-05 Högbo, Internationell
Domare:
John Jakobsen, Norge

BIR valp Ganteus La Ragazza Sesto Amato
BT-2 Ganteus La Ragazza Sesto Lucido
BIM valp Ganteus Il Ragazzo Sesto Tesoro


BIR-BIM

BIR Cert Cacib Pingegardens Ryby Ryding
BT-2 R-Cacib SE UCH SE V-2010 Highesteem Place Your Bet
BT-3 Bleibergquelle Quintessa
BT-4 Liebe Doggen Liz Taylor
BT-R Night Flight’s Mallgroda

BIM Cacib SE UCH Night Flight´s Mätt Och Belåten
BH-2 R-Cacib SE UCH Ganteus II Ragazzo Secondo Selvagio
BH-3 SE UCH Owlwatch Summer In Sweden
BH-4 SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-R Cert Liebe Doggen Man On The Moon

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-08-29 Visby, Internationell
Domare:
John R Walsh, Irland

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-08-28 Visby, Nationell
Domare:
Jens Myrman

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-08-22 Eskilstuna, Internationell
Domare:
Anita Whitmarsh


BIR-BIM

BIR Cacib BIG-1 SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy

BH-2 R-Cacib SE UCH Diplomatic’s Little Gerhard
BH-3 Cert Championat Be Born Aslan

BIM Cert Championat Cacib Night Flight’s Gullspira
BT-2 R-Cacib DK SE UCH Maxidan’s Katie Melua
BT-3 Pine Garden’s Ruby Ryding
BT-4 Great Heart’s Qokette
BT-R Be Born Jadis

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-08-21 Norrköping, Nationell
Domare:
Eva Borg Liljeqvist


BIM-BIR Foto: J Ryding©

BIR DK SE UCH Maxidan’s Katie Melua
BT-2 Cert Pine Garden’s Ruby Rose
BT-3 Quality Danes Barossa Valley
BT-4 Pine Garden’s Nattfaradis

BIM SE UCH Owlwatch Summer In Sweden
BH-2 SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-3 DK EE SE UCH Grand Electra’s Godhjärtad
BH-4 Cert Be Born Aslan

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-08-14 Askersund, Internationell
Domare:
Kerstin Nilsson, Danmark

BIR Cacib BIG-1 SE V-09 WW-10 SE UCH Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 Cert R-Cacib Diplomatic’s Ultimate Sacrifice

BIM Cacib SE UCH Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 Cert R-Cacib Diplomatic’s Conrad Hall
BH-3 SE UCH Owlwatch Summer In Sweden
BH-4 Cacib Lloyd Willners Mercury
BH-R SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-08-08 Svenstavik, Internationell
Domare:
Leif-Ragnar Hjorth Norge

BIR Valp Galanthus Go Figure It My Choice
BT-2 Lucky Danes Caprice
(Ingen BIM)

BIR Cert Cacib BIG 2 Dal’z Lord Fred
BH-2 R-Cacib Dal’z Walkabout
BH-3 Cacib NO UCH Galanthus Dreamcatcher

BIM Cacib NO UCH Dal’z Cool As Ice
BT-2 Pine Garden’s Ruby Rose

Bästa uppfödargrupp med HP Kennel Dal’z

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-08-08 Lövudden, SGDK Officiell
Domare:
Waren Benoir, USA

Valpar

BIR-BIM Valp Foto: J Ryding©

BIR Valp – Ganteus La Ragazza Sesto Amato
BIM Ganteus Il Ragazzo Sesto Adorato

Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus
Bästa Avelsklass Kennel Ganteus


BIM-BIR Foto: J Ryding©

BIR Cert Liebe Doggen Man On The Moon
BH-2 SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-3 SE UCH NO UCH Spear Dane’s Castillo De Gredos
BH-4 SE UCH Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio
BH-R Grandisons Great Balls Of Fire

BIM SE UCH Ganteus La Ragazza Secondo Alonza
BT-2 SE UCH Highesteem Place Your Bet
BT-3 Cert- Granna Sveas Expensive
BT-4 NO UCH Nordic Giant’s Artic Gangster Girl
BT-R Night Flight’s Gullspira

BIR Veteran MULTI CH Kingsize Modesty Blase

BT-2 Veteran Liebe Doggen Fifty Fifty Special


Bästa uppfödargrupp Kennel Grandison Foto: J Ryding©

Fler bilder från utställningen finns på Mellansvenskas hemsida http://www.sgdk.org/m/

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-08-07 Lövudden, SGDK Msv Färgutställning
Domare:
Heli Einasto, Estland
Antal anmälda hundar: Valpar:16, Vuxna:51

Valpar
Best in Show Valp
BIS-1 Ganteus Il Ragazzo Sesto Tesoro
BIS-2 Nordic Giant’s Elegant Gangster
BIS-3 Pine Garden’s Diamond Duke
BIS-4 Nordic Giant’s Enter the Show

Gula
Bästa Hane Ganteus Il Ragazzo Sesto Tesoro
Bästa Tik Ganteus La Ragazza Sesto Lucido

Tigrerade
Bästa Hane Pine Garden’s Diamond Duke

Svarta
Bästa Tik
Nordic Giant’s Enter the Show

Harlekin
Bästa Hane
Great Bells East Man
Bästa Tik Nordic Giant’s Elegant Gangster

Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus

Bästa Avelsgrupp Kennel Ganteus

Vuxna
Best In Show:
BIS 1 INT UCH Kingsize Modesty Blase
BIS 2 Maxidan’s Her Choice
BIS 3 Boarhunters Yakita
BIS 4 SE UCH Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio
BIS 5 Grandisons Grand Slam

Gula
Bästa Hane NO UCH SE UCH Grand Fawn’s Khalfahni
Bästa Tik Maxidan’s Her Choice

Tigrerade
Bästa Hane
SE UCH Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio
Bästa Tik -Liebe Doggen Fifty Fifty Special

Blå
Bästa Hane
Grandelux Big Blue Diamond
Bästa Tik Boarhunters Yakita

Svarta
Bästa Hane
Grandisons Grand Slam
Bästa Tik Galanthus Evolution Of Choice

Harlekin
Bästa Hane
NO UCH SE UCH Spear Dane’s Castillo De Gredos
Bästa Tik INT UCH Kingsize Modesty Blase

Best In Show Veteran
BIS 1
INT UCH Kingsize Modesty Blase
BIS 2 Liebe Doggen Fifty Fifty Special

Bästa uppfödargrupp Kennel Liebe Doggen

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-31 Ransäter, Internationell
Domare:
Ulf Bråthen, Danmark
BIM-BIR

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-25 Stora Segerstad, Officiell utställning
Domare:
Marilyn P Draper, USA

Valpar
BIR
Grand Electra´s Kraftfull
BIM Melua´s All Eyes On Me


BIR-BIM

Vuxna
BIR Diplomatic´s Xcellent Guy
BH-2 Komodia Akis
BH-3 Cert Delphidon´s Great Garibaldi
BH-4 Be Born Asian Cina Bjäreborn
BH-R Grand Electra´s Dag Dröm

BIM Cert Diplomatic´s Dominique Sandra
BT-2 Be Born Jadis Cina Bjärborn
BT-3 Highesteem Place Your Bet
BT-4 Diplomatic´s Uma Thurman
BT-R Carnico´s Teichenné

Veteraner
BIR
Grand Electra´s Dag Dröm
BIM Grand Electra´s Donna Diva

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-24 Köping, Internationell
Domare:
Michael Forte, Irland
BIM-BIR

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-24 Stora Segerstad, inoff färgutställning
Domare:
Gunnel Holm, Finland

Valpar
BIS Svart Mix Grande´s Ghilda
BIS-2 Harlekin Lucky Danes Caprice
BIS-3 Gul Melua´s All Eyes on Me
BIS-4 Svart Komodia Diomedes

Avelsgrupp Valpar
Sandö´s Leda, Catharina Offasson

Uppfödargrupp valpar
1 Kennel Grand Electra´s
2 Kennel Komodia

Vuxna
BIS BIF HA Komodia Akis
BIM Hallelujah
BIS-2 BIF SV Galanthus You´re Sovain
BIM Boarhunters Ylbert
BIS-3 BIF Gul Delphidon´s Great Garibaldi
BIM Diplomatic´s Zue-Ellen
BIS-4 BIF TI Grand Electra´s Donna Diva
BIM Hotpoint´s You Go For It
BIS-R BIF BL Boarhunters Yakita
BIM Boarhunters Zip It Enzo

Bästa Avelsgrupp
Boarhunters Vanja

Bästa Uppfödargrupp
Kennel Boarhunters

Veteraner
BIS
Grand Electra’s Dag Dröm
BIS-2 Grand Electra’s Donna Diva

Parklass
1 Maxidane´s katie Melua / Meluas all eye´s on me
2 Boarhunters Xiggy / Boarhunters Xeline
3 Chanoz Ivaroz Love / Quality Danes Anastasia
4 Great Bel´s Xellent Nitro / Great Bels Xellent Harliquine
R Komodia Celeus / Komodia Cassandra

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-18 Piteå, nationell
Domare:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-17 Alfta, nationell
Domare:
Paul Stanton

BIR valp BIS 4 Ganteus La Ragazza Sesto Lucido
BT2 Ganteus La Ragazza Sesto Amato
BIM valp Nordic Giant’s Dave Lant To Sweden
BH2 Grand Kröyer’s Dundee Law
BH3 Ganteus Il Ragazzo Sesto Tesoro

BIR CH HIGHESTEEM PLACE YOUR BET
BT 2 DOGIWOGIN ELSA DE VIE cert
BT 3 CH GANTEUS LA RAGAZZA SECONDO AMORE


Bästa uppfödargrupp BIS 3
Kennel Ganteus

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-10 Gällivare, nationell
Domare:
Göran Bodegård

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-10 Tvååker, nationell
Domare:
Myriam Vermeire, Beligen

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-09 Tvååker, Internationell
Domare:
Lisbet Utke-Ramsing, Danmark

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-07-04 Borås, nationell
Domare:
Johnny Nilsson

BIR Valp Melua’s All Eyes On Me
BIM Valp Grand Electra’s Kraftfull
BIM-BIR

BIR SE UCH DK UCH Maxidan’s Katie Melua
BT-2 Cert Lloyd Willners Le Sebre
BT-3 Be Born Jadis

BIM Cert Lloyd Willners Mercery
BH-2 JuanRonas Lucky Number Seven
BH-3 Grand Electra’s Godhjärtad

BIR Veteran SE UCH NO UCH Grand Electra’s Dag Dröm
BIM Veteran EE CH NORD UCH Grand Electra’s Donna Diva

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-27 WDS Herning Danmark, internationell
Domare:

Blå: Renée Sporre-Willes
Gul/Tigr hanar: BIR-BIM:Kerstin Nilsson DK
Gul/Tigr tikar: Gitte Finnich Pedersen, DK
Svart/Harl: Horst Kliebenstein, DE

Svenska framgångar mottages tacksamt för publicering

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-26 Danska GDK, Vildberg, Danmark, Officiell
Domare:

Domare, Svart/Harl/Blå: Marie Duckworth
Domare, Gul/Tigr: Terrence Nethercott

Svenska framgångar mottages tacksamt för publicering

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-21 Jönköping, internationell
Domare:
Lena Stålhandske

BIR valp Melua’s All Eyes On Me
BIM-BIR

BIR BIG-4 Cacib SE UCH Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 Cacib-R SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-3 NO UCH SE UCH Grand Electra’s Dag Dröm
BH-4 Cert Diplomatic’s Conrad Hall
BH-R Grand Kröyer’s Col de Babaou

BIM Cacib SE UCH SE V-09 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-2 Cacib-R DK UCH SE UCH Maxidan’s Katie Melua
BT-3 Cert Diplomatic’s Ultimate Sacrifice
BT-4 DK UCH Grand Kröyer’s Brown Cow Hill
BT-R SE UCH Highesteem Place Your Bet

Bästa veteran NO UCH SE UCH Grand Electra’s Dag Dröm

Bästa uppfödargrupp BIS-4 Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-20 Jönköping, internationell
Domare:
Leif Ragnar Hjort, Norge
BIM-BIR

BIR Cert Cacib Diplomatic’s Ultimate Sacrifice
BT-2 Cacib-R SE UCH SE V-09 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-3 Pine Garden’s Ruby Ryding
BT-4 SE UCH Diplomatic’s Zue-Ellen
BT-R SE UCH Highesteem Place Your Bet

BIM Cert Cacib Diplomatic’s Conrad Hall
BH-2 Cacib-R SE UCH Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-4 Grand Kröyer’s Col De Babaou
BH-R DK UCH EE CH SE UCH Grand Electra’s Godhjärtad

Bästa veteran EE CH NORD UCH Grand Electra’s Donna Diva


Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-19 Jönköping, internationell
Domare:
Petra Junehall
BIR-BIM

BIR cacib SE UCH Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH 2 r-cacib SE UCH Diplomatic’s Xellent Guy
BH 3 cert Diplomatic’s Conrad Hall

BIM Cacib SE UCH Diplomatic’s Zahara-Jolie
BT-2 Cacib-R SE UCH SE-V09 Diplomatic’s Uma Thurman
BT-3 SE UCH Diplomatic’s Vanessa Hart
BT-4 Cert Champion NORD JV-08 DK UCH Grand Kröjer’s Brown Cow Hill
BT-R Pinegarden’s Ruby Ryding

Bästa veteran EE CH NORD UCH Grand Electra’s Donna Diva

Bästa uppfödargrupp BIS-3 Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-12 Avesta, internationell, Svensk Vinnare -10
Domare:
Fernando Madeira Rodrigues, Portugal
BIR-BIM

BIR SV-10 Cacib SE UCH Highesteem Place Your Bet
BT-2 Tikitoo’s Baileys
BT-3 SE UCH Diplomatic’s Zue Ellen
BT-4 Hoppingham´s Rythm´n Rhyme
BT-R Bleibergquelle Quintessa

BIM SV-10 C.I.B FI UCH SE UCH Euro Power Boy Toy
BH-2 SE UCH Owlwatch Summer In Sweden
BH-3 Tikitoo’s Baron de Ley
BH-4 Pine Garden’s Glory Galant
BH-R Chevy-House Dark Blue Spike

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-13 Vännäs, nationell
Domare:
Seamus Oates, Irland


BIR-BIM

BIR Cert Moore Dane’s Brilliant Brigader
BH-2 SE UCH Diplomatic’s Little Gerhard
BH-3 Moore Dane’s Beguilded Brindle Star
BH-4 SE UCH Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio

BIM SE UCH Ganteus La Ragazza Secondo Amore
BT-2 Ganteus La Ragazza Secondo Alonza
BT-3 Cert Championat Ganteus La Ragazza Terzo La Luna
BT-4 Pine Garden’s Glory Goldie


Bästa uppfödargrupp BIS-4 Kennel Ganteus

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-11 Vännäs, SGDK, off utställning
Domare:
Agnes Ganami Kertes, Israel


BIM-BIR Valp

BIR Valp Ganteus La Ragazza Sesto Amato
BIM Valp Bodenmaffian’s Golden Heart


BIR-BIM

BIR SE UCH Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvaggio.
BH-2 Cert Championat Diplomatic’s Little Gerhard,

BIM Cert Ganteus La Ragazza Terzo La Luna
BT-2 SE UCH Ganteus La Ragazza Secondo Alonza
BT-3 Moor Dane’s Breaking All Resistance


Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-06 Norrköping, internationell
Domare:
Johan Andersson

BIR Cert Cacib Bleibergquelle Prins Alfred
BH-2 R-Cacib SE UCH Owlwatch Summer In Sweden
BH-3 SE UCH DK UCH EE UCH Grand Electr’s Godhjärtad
BH-4 Be Born AslanAN

BIM Cert Bleibergquelle Quintessa
BT-2 Cacib Be Born Jadis
BT-3 R-Cacib SE UCH Pine Garden’s Adorable Alva
BT-4 Pine Garden’s Ruby Ryding

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-06-05 Vänersborg, nationell
Domare:
Jan Herngren


BIR Cert Lloyd Willners Mercury

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-05-30 Österbybruk, Internationell
Domare:
Arne Foss

BIR Valp Nordic Giant’s Dave Lant To Sweden

BIR Cacib DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH Galantus You´re All That
BH-2 Cacib SE UCH Night Flight’s Mätt och Belåten
BH-3 Cacib-R SE UCH Owlwatch Summer In Sweden
BH-4 Cert Cacib-R Grandisons Great Balls Of Fire
BH-R SE UCH Ganteus II Ragazzo Secondo Selvagio

BIM Cacib SE UCH Pinegarden’s Adorable Alva

BT-2 Cert Cacib-R Night Flight’s Gullspira
BT-3 SE UCH Night Flight’s Mallgroda
BT-4 Cacib SE UCH Grandisons Flicka V Caribdane
BT-R Cacib Grandisons Faithful Girl

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-05-30 Simmatorp, off utställning
Domare:
Birgit Seloy

BIR Valp Galanthus Go Figure It’s My Choise
BIM Valp Max Factor Paradise Of Plymouth
BIR-BIM

BIR Cert Diplomatic’s Dominique Sanda
BT-2 C’mon Vintage Dane
BT-3 DKuch Grand Kröyer’s Brown Cow
BT-4 SE UCH Diplomatic’s Uma Thurman
BT-R SE UCH Diplomatic’s Vanessa Hart

BIM SE UCH Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-3 Cert, Championat DKuch Grand Kröyer’s Ben Nevis
BH-4 Diplomatic’s Conrad Hall
BH-R SE UCH JWW-08 Chanoz Ivaroz Love

Bästa Uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-05-29 Simmatorp, Inoff färgutställning
Domare:
Gunilla Skallman

BIS Valp BIF gul Galanthus Go Figure It’s My Choise

BIS-2 Valp BIF Svart Max Factor Paradise Of Plymouth
BIM Mix Grande’s Ghilda

BIS-3 Valp BIF Tigrerad Banderillas Gerda
BIM Banderillas Greven OF Friheten

BIS BIF Gul Diplomatic’s Umberto Tozzi
BIM Diplomatic’s Uma Thurman

BIS-2 BIF Svart Diplomatic’s Howie Howard
BIM Lloyd Willners Javelin

BIS-3 BIF Tigrerade Banderillas Översten
BIM Carnico’s Tequila Sunrise

BIS-4 BIF Blå Lloyd Willners Mailbu
BIM Lloyd Willners Mercery

BIS-R BIF Harlekin Qualitydanes Anastasia
BIM SE UCH JWW-08 Chanoz Ivaroz Love

Bästa Avelsklass
Carnico’s Southern Comfort med C. Tanqueray, C. Tia Maria, C. Teichenne, C. Tequila Sunrise

Bästa Uppfgr Kennel Diplomatic’s
Dip. Conrad Hall, Dip Umberto Tozzi, Dip Uma Thurman, Dip Vanessa Hart

2 Bästa Uppfödargrupp Kennel Lloyd Willners
LLW Koeningsegg, LLW Nardi, LLW Le Sebre, LLW Javelin

3 Bästa Uppfödargrupp Kennel Carnico’s
C. Tanqueray, C. Tia Maria, C. Teichenne, C. Tequila Sunrise

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-05-23 Sundsvall, nationell
Domare:
Harto Stockmari

BIR Valp Bodenmaffian’s Golden Heart
BIM Valp Lucky Danes Caprice


BIM-BIR

BIR SE UCH Highesteem Place Your Bet
BT-2 Pine Garden´s Adorable Alva Cert – Championat
BT-3 Thaidax Princess Maria
BT-4 Dogiwogin Elsa De Vie
BT-5 Pine Garden´s Ruby Ryding.

BIM Diplomatic´s Little Gerhard
BH-2 SE UCH Ganteus II Ragazzo Secondo Selvagio


Bästa uppfödargrupp Kennel Pine Garden med HP.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-05-22 Hässleholm, Internationell
Domare:
Sean Carroll, Irland

BIR Valp Tropisk Harlekin Of Alf
BIM Valp Tropisk Harlekin Of Alma

BIR Cacib DK UCH SE UCH Maxidan’s Katie Melua
BT-2 Cert Diplomatic’s Claudia Schiffer
BT-3 R-Cacib g Aglaia
BT-4 Grand Electra’s Illution
BT-R EE CH NORD UCH Grand Electra’s Donna Diva

Cacib, sv/ha Grand Rayon’s Fayy
Cacib blå Boarhunters Vanja

BIM Cacib C.l.B JWW-08 KBH V-09 NORD JV-07 SE UCH SE V-09 Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-2 R-Cacib SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-3 Cert Championat Night Flight’s Muntergök
BH-4 DK UCH Grand Kröyer’s Ben Nevis
BH-R Be Born Aslan

Cacib sv/ha DK UCH SE UCH Komodia Akis
R-Cacib sv/ha Chevy-House Black Eaton

BIR Veteran NO UCH SE UCH Grand Electra’s Dag Dröm
BIM Veteran EE CH NORD UCH Grand Electra’s Donna Diva

Bästa Uppfödargrupp Kennel Boarhunters

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-05-13 Håbolund, SGDK, Ulla o Curt Magnussons minnesutställning Officiell
Domare:
Monica Stavenborn


BIR Valp Gaanteus La Ragazza Sesto Amato


BIR-BIM Valp


BIR SE UCH Highsteem Place Your Bet


BIR-BIM

BT-3 Grandisons Flicka V Caribdane
BT-4 SE UCH Great Heart’s Peggy Sue
BT-R Great Heart’s Orba

BH-2 SEUCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-3 Cert Grande Negros Viggo


BIR-BIM Veteran


Bästa uppfödargrupp Kennel Great Heart’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-05-08 Larv, Nationell
Domare:
Dusan Paunovic, Serbien

BIR Valp Carnico’s Teichenné
BIM Valp Banderillas Greven Of Friheten
BIR-BIM

BIR BIG1 C.I.B. JWW-08 KBH V-09 NORD JV-07 SE UCH SE V-09 Diplomatic’s Ugolino Da Siena


BH-2 Cert Night Flight’s Muntergök

BH-3 Chevy-house Dark Blue Spike
BH-4 SE UCH Diplomatic’s Xcellent Guy
BH-R Banderillas Översten

BIM Cert Champ Diplomatic’s Zahara-Jolie
BT-2 Be Born Jadis
BT-3 SE UCH Diplomatic’s Zue-Ellen
BT-4 Chevy-House Alley-Gat
BT-R SE UCH Highsteem Place Your Bet

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-04-25 Västerås, Rocklunda Nationell
Domare:
Pia Lundberg

BIR Cert Champ Diplomatic’s Zue Ellen
BT-2 Night Fligh´s Mallgroda
BT-3 Ch Highsteems Place Your Bet
BT-4 Pingegardens Adoable Alva


BIM Cert Champ Night Flight’s Mätt Och Belåten

BH-2 Be Born Aslan
BH-3 Juanronas Lucky Number Seven
BH-4 Ch Qwlwatch Summer In Sweden
BH-R Ch Liebedoggen Jokkmokks Jokke

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-04-04 Stockholm International Dog Show
Domare:
Nina Lönner-Andersson


BIR BIG-R Cacib SE DK Ch Maxidans Kathie Meluha

BT-2 Cert Cacib-R Night Flight´s Mallgroda
BT-3 SE UCH Highesteem Place Your Bet

BIM Cert Cacib Night Flight´s Mätt Och Belåten
BH-2 Cacib-R SE UCH Diplomatic´s Xcellent Guy
BH-3 SE UCH Night Flight´s Emil I Katthult

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-03-27 Sollentuna SGDK/Msv
Domare:
Anders Tunold-Hanssen, Norge


BIR Valp Bleibergquelle Quintessa
BIM Valp Nordic Giant´s Dave Lant to Sweden


BIR Cert Night Flight´s Mätt och Belåten

BH-2 SE UCH Night Flight´s Emil i Katthult
BH-3 SE UCH Owlwatch Summer In Sweden
BH-4 SE UCH Diplomatic´s Xcellent Guy
BH-R Diplomatic´s Little Gerhard


BIM Cert Championat: Highesteem Place Your Bet

BT-2 Pine Garden’s Adorable Alva
BT-3 SE UCH Ganteus La Ragazza Secondo Alonza
BT-4 Liebe Doggen Liz Taylor
BT-R SE UCH EEch Haltmeier’s Greta v Grandison


Bästa Avelsklass SEuch Liebe Doggen Jokkmoks Jokke


Bästa Uppfödargrupp Kennel Pine Garden’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

» 10-03-20 Malmö
Domare:
Salvatore Tripoli, Italien

BIR Cacib (g) Maxidan’s Katie Melua
BT-2 Cert Cacib (ha/sv) Great Bel’s Victory
BT-3 Cacib-R (g) Diplomatic’s Uma Thurman
BT-4 Cacib-R (ha/sv) Quality Danes Anastastia
BT-R Big Ranger’s Cameron Diaz

BIM Cacib Cert Champ (ha/sv) Chanoz Ivaroz Love
BH-2 Cacib (g) Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 Cacib-R (g) Diplomatic’s Ugolino Da Siena
BH-4, Cacib-R (ha/sv) Tr Special Agent
BH-R Grand Fawn’s Khalfahni

Bästa Veteran SE UCH NO UCH Grand Electra’s Dag Dröm

Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –


» 10-01-08 My Dog2
Domare: Åke Cronander

BIR Cert Diplomatic’s Donald Sutherland
BH-2 Cacib (g/ti) Such Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-3 Cacib-R (g/ti) Such Owlwatch Summer In Sweden
BH-4 Night Flight’s Muntergök
BH-R Cacib (b) Boarhunters Ziggy

BIM Cert, Cacib Diplomatic’s Zue-Ellen
BT-2 Cacib-R Highsteem Kiss My Jazz
BT-3 Such Diplomatic’s Uma Thurman
BT-4 Liebe Doggen Lili Marlene
BT-R Be Born Jadis

BIS-3 Bästa uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –


» 10-01-07 My Dog1
Domare: Vidal José, PORTUGAL

BIR (g/ti) Cacib Diplomatic’s Umberto Tozzi
BH-2 (g/ti) R-Cacib Cert Nightflight’s muntergök
BH-3 Diplomatic’s Ugolina Da Siena
BH-4 Banderillas Conrad
BH-R Diplomatic’s Donald Sutherland

Cacib (ha/sv)Chanos Ivaroz Love
Cacib (bl) Boarhunters Xiggy

BIM Cacib (g/ti) Diplomatic’s Vanessa Hart
BT-2 R-cacib (g/ti) Diplomatic’s Uma Thurman
BT-3 Cert Diplomatic’s Zue-Ellen
BT-4 Diplomatic’s Caludia Schiffer
BT-R Liebe Doggen Lili Marlene

Cacib (ha/sv) Komodia Cassandra

Bästa Avelsgrupp Kennel Boarhunters

BIS Bästa Uppfödargrupp Kennel Diplomatic’s