Resultat – 11

På denna sida presenteras resultat från utställningar enligt följande:
  • Resultat från officiella utställningar i Sverige, inskickat till redaktionen.
  • Resultat från klubbens inofficiella utställningar, inskickat till redaktionen.
  • Resultat från svenska framgångar utomlands, inskickat till redaktionen.
Följande uppgifter krävs för att redaktionen skall publicera utställningsresultat:
  • Komplett resultat: BIR & BIM, bhkl & btkl och avelskl & uppfkl.
  • Plats, datum och domare.
  • Vilka hundar som är med på bilder som skickas in.
  • Endast bilder tagna i eller i anslutning till ringen publiceras.
  • Uppgift om vem som tagit bilden.
Ju flitigare ni är med att skicka in resultat och bilder till redaktionen ju snabbare publicering. Observera dock att resultaten på denna sida endast är PRELIMINÄRA. Om ni upptäcker att något resultat är felaktigt vill vi att ni genast meddelar redaktionen.
Redaktionen ser just nu över rutinerna för publicering av utställningsresultat.
Resultat och bilder skickas till Norbert Schaub redaktor@sgdk.se

Genvägar:
» 11-01-08 My Dog Int 1
» 11-01-09 My Dog Int 2
» 11-01-22 Åbo International Top Dog Show 2011
» 11 03 19 Sollentuna SGDK, Officiell
» 11 03 20 Malmö, Internationell
» 11 03 27 Karlstad. SGDK Officiell
» 11 04 17 Västerås, Wästmanlands Kennelklubb Nationell
» 11 05 07 Lidköping, Skaraborgs Kennelklubb Nationell
» 11 05 22 Hässleholm, Nordskånska Kennelklubben Internationell
» 11 05 29 Vallentuna
» 11 05 28 Österbybruk
» 11 06 04 Vänersborg, Norra Älvsborgs Kennelklubb
» 11 06 05 Norrköping Himmelstalund
» 11 06 18 Simmatorp Inofficiell färgutställning
» 11 06 19 Simmatorp Officiell certutställning
» 11 06 18 Avesta
» 11 06 12 NGDK:s utställning, Vikersund
» 11 06 11 SGDK rasspecial, Vännäs
» 11 06 12 Vännäs internationella utställning
» 11 07 02 Borås SGDK officiell utställning
» 11 07 03 Borås officiell utställning
» 11 07 10 Alfta Nationell utställning
» 11 07 15 Tvååker Internationell utställning
» 11 07 16 Tvååker Nationell utställning
» 11 07 16 Piteå Internationell utställning
» 11 07 24 Hässleholm SGDK Nationell utställning
» 11 08 13 Klackbergsgården SGDK Inofficiell färgutställning
» 11 08 14 Klackbergsgården SGDK Nationell utställning
» 11 08 14 Ronneby Internationell utställning
» 11 08 13 Askersund Nationell utställning
» 11 08 07 Svenstavik Internationell utställning
» 11 08 21 Tallin, Estland Internationell utställning
» 11 09 03 Böda Sand, Nationell utställning
» 11 09 25 Eckerö, Internationell utställning
» 11 08 07 Vallentuna, Nationell utställning
» 11 10 08 Hamar, Norge Internationell utställning

Redaktionen efterlyser resultat och bilder från utställningar!

_____________________________________________________________
2011 12 17  Vilnius Winter Show, Litauen
Domare: Svitlana Radziuk, Vitryssland
BOB

Ch Grand Fawn’s Khalfahni ”Kelvin”
BOB CERT CACIB championat
_________________________________________
11 10 08 Sundsvall Internationell utställning
Domar: Aase Jakobsen
BIR & BIM

BIR Ch Paper Moons Smooth Criminal CERT Championat
Btkl 2 Ganteus La Ragazza Sesto Amato
Btkl 3 Maxidan’s Quality Di Prima
Btkl 4 Night Flight’s Pinuppa

BIM Ch Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio CACIB
Bhkl 2 Ch Ganteus Il Ragazzo Terzo Magnifico R-CACIB
Bhkl 3 Bodenmaffian’s Golden Heart CERT
Bhkl 4 Ganteus Il Ragazzo Quinto Animato R-CACIB


Bästa uppfödargrupp: Kennel Ganteus
_____________________________________________________________

11 10 08 Hamar, Norge Internationell utställning
Domare:Wenche Eikeseth, Norge
BIR & BIM

BIR Ch Opportunity’s Giga Byte, CACIB
Btkl 2 NV-10 Ch Dal’z Sweet Harmony
Btkl 3 Opportunity’s Payday, CERT
Btkl 4 ChTwo Lips Go For It Girl

BIM
Ch Night Flight’s Muntergök, CERT, CACIB norskt Championat
Bhkl 2 Ch Grand Kroyer’s Ben Nevis
Bhkl 3 Ch Highesteem X-Tra Special
Bhkl 4 Ch Galanthus Your’re All That
______________________________________________________________
11 08 07, Vallentuna nationell utställning
Domare:Satu Ylä-Mononen, Finland

BIR Ch Bleibergquelle Quintessa
Btkl 2 Liebe  doggen Never Ending Story
BIM Ch Liebe doggen Man on the Moon
Bhkl 2 Grandisons Great Balls of Fire
___________________________________________________________________
11 09 25 Eckerö, Åland Internationell utställning
Domare:Espen Engh, Norge
BIM Ch Grand Fawn’s Khalfahni CERT CACIB Finskt championat
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 09 03 Böda Sand, Smålands-Ölands KK Nationell utställning
Domare: Kurt Nilsson
BIR – BIM
BIR Ch Maxidan’s Katie Malua
Btkl 2 Ch Tr’s Lota of Dots CERT svenskt Championat
Btkl 3 Lloyd Willner’s Le Sabre R-CERT
Btkl 4 East Coast Danes Auroras Agent
BIM Ch Night Flight’s Muntergök
Bhkl 2 Ch Tr’s Special Agent CERT svenskt Championat
Bhkl 3 Meluas All Eyes On Me R-CERT
Bhkl 4 Ch Diplomatic’s Claude Monet
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 08 21 Tallin, Estland Internationell utställning
Domare:Petrus Roosenboom, Belgien
BIR Ch Grand Fawn’s Khalfahni CERT CACIB Estniskt championat
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Redaktionen efterlyser bilder från Ronneby!
11 08 14 Ronneby Internationell utställning
Domare:
Carsten Birk, Danmark
BIR – BIM


BIR Ch Night Flight’s Muntergök CACIB
Bhkl 2 Ch Diplomatic’s Claude Monet R-CACIB
Bhkl 3 Ch Be Born Aslan
Bhkl 4 Melua’s All Eyes On Me CERT
Opl Ch Komodia’s Akis CACIB

BIM Grand Rayon’s Fayy CERT CACIB
Btkl 2 Ch Diplomatic’s Claudia Schiffer CACIB
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Redaktionen efterlyser bilder från Klackbergsgården-söndagen!

11 08 14 Klackbergsgården SGDK Nationell utställning
Domare:
Gary Hooker, England
BIR – BIM

Bästa hanhundsklass:
BIM
Ch Ganteus II Ragazzo Secondo Selvagio
Bhkl 2 Ch Lloyd Willners Mercury
Bhkl 3 Grand Kröyers Dundee Law CERT
Bhkl 4 Highesteem True Love V Liberline R-CERT

BIR valp: Loubedanes Persona N Grata
BIM valp: Aj-Pop-A-Top

Bästa uppfödargrupp: Kennel Highesteem
Bästa veteran: Ch Kingsize Modesty Blasie
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Redaktionen efterlyser bilder från Askersund!

11 08 13 Askersund Nationell utställning
Domare:Zorica Salijevic
BIR – BIM
BIR Highesteem True Live V Liberline CERT
Bhkl 2 Ch Ganteus Il Ragazzo Sestu Adorato R-CERT
Bhkl 3 Ch Diplomatic’s Claude Monet
BIM Ch Diplomatic’s Zuel-Ellen
Btkl 2 Bleibergquella Quintessa
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

11 08 13 Klackbergsgården SGDK Inofficiell färgutställning
Domare:
Chelia Rasmussen, Danmark – Bilderna: Maj Britt Dregsdal

BIS
Lloyd Willner Mercury

BIS 2 Liebe Doggen Never Ending Story

BIS 3 Nordic Giant’s Elegant Gangster

BIS 4 Grandisons Gun Smoke

BIS R Vikingdanes Fenja

BIS-BIM Grandetildaz Sweet Thing

BIS-BIM 2 Boarhunters Xyra

BIS-BIM 3 Owlwatch Summer In Sweden

BIS-BIM 4 Nordic Giant’s Dave Lant To Sweden


BIS-VALP 1
Loubedanes Persona N Grata

BIS-VALP 2 Boarhunters Alma

BIS-VALP 3 C’mon Isaac to Delphidons
Bästa uppfödargrupper:

BIS 1
Kennel Boarhunters

BIS 2 Kennel Grandisons

BIS 3
Kennel Grandelux

BIS-VETERAN Kingsize Modesty Blaisy
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

11 07 24 Hässleholm SGDK Nationell utställning
Domare:
Horst Kliebenstein, Tyskland
BIR – BIM
Bästa hanhundsklass:
BIR Ch Be Born Aslan
Bhkl 2 Alder Glade’s Rooneywayne CERT
Bhkl 3 Ch Night Flight’s Muntergök
Bhkl 4 Highsteam True Love v Liberline R-CERT
Bästa tikklass:
BIM Diplomatic’s Esther Morland CERT
Btkl 2 Diplomatic’s Dominique Sandra
Btkl 3 Grandisons Flicka v Caribdane
Btkl 4 Diplomatic’s Edith Veiga R-CERT
Bästa valp: Boarhunters Alma
Bästa uppfödargrupp: Kennel Diplomatics
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 07 16 Piteå Internationell utställning
Domare:
Anna Lisa Heikkinen, Finland
Bästa tikklass:
BIR Ch Chic Carelia’s Beulah Fawn CACIB
Bhkl 2 Ganteus La Ragazza Sesto Amato CERT, R-CACIB
Bhkl 3 Anxious French Kiss R-CERT, CACIB
Bhkl 4 Saradane’s It’s Our Lady CACIB
Bästa hanhundsklass: Inga Cert utdelades
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 07 16 Tvååker nationell utställning
Domare: John Williams
Bästa hanhundsklass:
BIRDiplomatic’s Conrad Hall
Bhkl 2 Ch Lloyd Willners Mercury
Bhkl 3 Ch Diplomatic’s Claude Monet
Bhkl 4 Banderillas Conrad CERT
opl. Liebe Doggen New Victory R-CERT
Bästa tikklass:
BIR Diplomatic’s Dominique Sandra
Btkl 2 Ch Diplomatic’s Uma Thurman
Btkl 3 Ch Diplomatic’s Zue Ellen
Btkl 4 Ch Big Ranger’s Indiana Girl
Opl Lloyd Willners Malibu R-CERT
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 07 15 Tvååker Internationell utställning
Domare: Kerstin Nilsson, Danmark
Bästa hanhundsklass:
BIR Ch Diplomatic’s Uglino Da Siena CACIB
Bhkl 2 Ch Diplomatic’s Conrad Hall R-CACIB
Bhkl 3 Liebe Doggen New Victory CERT
Bhkl 4 Ch Night Flight’s Muntergök
Bästa tikklass:
BIM Ch Diplomatic’s Zue-Ellen CACIB
Btkl 2 Diplomatic’s Dominique Sandra CERT, R-CACIB
Btkl 3 Flyyans Anno Anni Moon R-CERT
Btkl 4 Ch SE V-09 Diplomatic’s UmaThurman R-CACIB
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 07 10 Alfta Nationell utställning
Domare:
Scheel Kresten, Danmark
BIR & BIM

BIR Bleibergquelle Quintessa CERT CHAMPIONAT
BIM Grand Kröyer’s Dundee Law CERT
Btkl 2 Maxidan’s Qualiti Di Prima R-CERT
Btkl 3 Ganteus La Ragazza Sesto Lucido
Btkl 4 Ganteus La Ragazza Sesto Amato
Bhkl 2 Ch Night Flight’s Mätt Och Belåten
Bhkl 3 Ch Ganteus II Ragazzo Secondo Selvagio
Bhkl 4 Ch Diplomatic’s Xcellent Guy
Bästa uppfödargrupp Kennel Ganteus, 1a hp
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Redaktionen efterlyser bilder från Svenstavik!

11 08 07 Svenstavik Internationell utställning
Domare:
John Jacobsen
BIR – BIM

BIR Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio CACIB
Bhkl 2 Ganteus Il Regazzo Terzo Magnifico CERT R-CACIB CHAMPION
BIM Maxidans Quality Di Prima CERT
Btkl 2 Pine Garden’s Ruby Rose R-CERT CACIB
Btkl 3 Paper Moon’s Smooth Criminal R-CACIB
Btkl 4 Galantheus Go Figur It’s My Choice
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 07 03 Borås officiell utställning
Domare:
Daniela Zewens, Tyskland
BIR & BIM

BIR Flyans Anno Anni Moon CERT
BIM
Ch Lloyd Willners Mercury
Btkl 2 Ch Diplomatic’s Claudia Schiffer
Btkl 3
Grand Electra’s Kristallklar R-CERT
Btkl 4
Be Born Jadis

Bhkl 2 Molosserix Crown Prince CERT
Bhkl 3 Diplomatic’s Claude Monet
Bhkl 4 Banderillas Conrad R-CERT
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 07 02 Borås SGDK officiell utställning
Domare:
Zoltan Vatai, Serbien
Bhkl – 1 Diplomatics Conrad Hall BIR
Bhkl – 2 Diplomatics Claude Monet CERT CHAMPIONAT
Btkl – 1 Diplomatics Edith Veiga CERT BIM
Btkl – 2 Diplomatics Zue-Ellen
Btkl – 3 Grand Rayons Fayy R-Cert
Bästa valp – Big Ranger’s Faith And Hope
Bästa uppfödare Kennel Diplomatics HP
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 06 12 Vännäs internationella utställning
Domare:
Patrik Ragnarsson

BIR&BIM

BIR Cert CACIB BIG2 Ganteus La Ragazza Sesto Lucido

Bästa uppf. grupp BIS2 Kennel Ganteus

BH 2 EE,LV,LT,BALT JCH,LVJW-11 & LTJW-11 Rivercrest George Clooney
CAC & CACIB
BIR Cert Cacib BIG2 Ganteus La Ragazza Sesto Lucido
BT2 R.cert R.cacib Ganteus La Ragazza Sest Amato
BT3 Ch Ganteus La Ragazza Secono Alonza
BT4 Pinegarden’s Ruby Rose
BIM Cacib Ch Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio
BH2 Cert Cacib Rivercrest George Clooney
Bästa uppf. grupp BIS2 Kennel Ganteus
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
SGDK rasspecial, Vännäs
Domare:
Johan Andersson

BIR & BIM

BH2 CERT Ganteus Il Ragazzo Terzo Magnifico

BT2 CERT Ganteus La Ragazza Sesto Lucido

Bästa uppf. grupp Kennel Ganteus
BIRvalp Night Flight’s Pinuppa
BIR Ch Chic Carelias Beluah Fawn
BT2 Cert Ganteus La Ragazza Sesto Lucido
BT3 Pinegarden’s Ruby Rose
BT4 Ch Ganteus La Ragazza Secondo Alonza
BIM Ch Ganteus Il Ragazzo Secondo Selvagio
BH2 Cert Ganteus Il Ragazzo Terzo Magnifico
BH3 Rivercrest George Clooney
BH4 Ganteus Il Ragazzo Quinto Animato
Bästa uppf. grupp Kennel Ganteus
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 06 12 NGDK:s utställning, Vikersund
Domare:
Katariina Valonen

BIS Nordic Giant’s Exstreme Yum-Yum
BIM Spear Dane’s Castillo De Gredos
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 06 18 Avesta
Domare:
Hans Almgren

BIR Bleibergquelle Quintessa CERT
BT-2 Highesteem Place Your Bet
BT-3 Liebe Doggen Never Ending Story R-CERT
BIM Grand Kröyer’s Dundee Law CERT
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 06 19 Simmatorp Officiell certutställning
Bilder från utställningen efterlyses!
Domare:
Michael Von Bruggennburg-Rothschild, Storbritanien
BIR&BIM
Valpar
BIR Smalltal´s Believe In Me
BIM Banderillas Ivanhoe
Vuxna
BIR Diplomatic’s Ester Morland Cert
BIM SE UCH Night Flight’s Muntergök
BT-2 NO UCH Highesteems Play My Jazz Reserv cert
BT-3 NO UCH SE UCH Galanthus You’re So Vain
BT-4 Highesteem You Know My Name
BH-2 Diplomatic’s Conrad Hall Cert , Championat
BH-3 SE UCH Lloyd Willners Mercury
BH-4 Hotpoint’s Catch Your Eye
Bästa uppfödare:
1 med HP Kennel Diplomatic´s
2 med HP Kennel Lloyd Willners
Barn med Hund:
1 Amina med Cissi
2 Mathilda med Vito
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 06 18 Simmatorp Inofficiell färgutställning
Domare:
Karin Sjöholm-Östlund
Valpar
BIS 1 valp
BIS 2 valp
BIS 3 valp
BIS 1 Smalltal´s Believe In Me
BIS 2 Banderillas Ivanhoe
BIS 3 Boarhunter´s Aton
Vuxna
BIS 1
BIS 2
BIS 3
BIS 4
BIS 5
Vuxna
Svart
BIS 1 NO UCH SE UCH Galanthus You´re So Vain
BIM Citizens Dr Pepper
Tigrerad
BIS 2 Be Born Jadis
BIM Hotpoint´s Catch Your Eye
Gul
BIS 3 Opertunity´s Pay Notice
BIM SE UCH Diplomatic´s Xcellent Guy
Harlekin
BIS 4 Nordic Giant´s Dave Lant To Sweden
Blå
BIS R Lloyd Willners Malibu
BIM SE UCH Lloyd Willners Mercury
Bästa uppfödare: Kennel Lloyd Willners
Simmatorp Match race inofficiell 18 jun
Domare:
Julian Bakke, Norge

Vinnare: SE UCH Lloyd Willners Mercury
Barn med hund
1 Amina med Cissi
2 Mathilda med Vito
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 06 05 Norrköping Himmelstalund
Domare:
BIR Bleibergquelle Quintessa CERT
BIM Diplomatic´s Xcellent Guy
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 06 04 Vänersborg, Norra Älvsborgs Kennelklubb
Domare:
BIR: SE UCH Night Flight’s Muntergök, CACIB
BIM: NO SE UCH Diplomatic’s Zue-Ellen, CACIB
Btkl-2 Maxidan’s Que Sera Sera, CERT
Btkl-3 Lloyd Willner’s Le Sabre, RESERVCERT o CACIB
Btkl-4 SE UCH Diplomatic’s Claudia Schiffer
Bhkl-2 Diplomatic’s Claude Monet, CERT
Bhkl-3 SE UCH Lloyd Willner’s Mercury, CACIB
Bhkl-4 SE UCH Grand Fawn’s Khalfahni
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 05 29 Vallentuna
Domare:
Bengt-Åke Bogren
BIR – BIM
Bästa hanhundsklass:
BIR Liebe Doggen Night Wish – CERT
Bhkl 2 – Be Born Aslan – CACIB
Bhkl 3 – Lloyd Willners Mercury – CACIB
Bhkl 4 – Grand Electra’s Godhjärtad- R-CACIB
Bästa tikklass:
BIM Highsteem Place Your Bet – CACIB
Btkl 2 – Grandisons Faithful Girl – CERT, CACIB
Btkl 3 – Diplomatic’s Claudia Schiffer – R-CACIB
Btkl 4 – Be Born Jadis – R-CERT
opl. – Grand Electra’s Kristallklart – CACIB
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
11 05 28 Österbybruk
Domare:
Iren Naarits, Estland

BIR & BIM
BIR CH Highesteem Place Your Bet
BT-2 Liebe Doggen Neverending Story CERT
BT-3 Two-Lips Glorious Engla RESERVCERT
BT-4 GrandeluxDressed For Success
BIM Liebe Doggen Needs To Play CERT
BH-2 CH Diplomatic´s Xcellent Guy
BH-3 Liebe Doggen Nils Oscar RESERVCERT
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11 05 22 Hässleholm, Nordskånska Kennelklubben Internationell
Domare:
Björn Einarsve

BIR&BIM VALP
BIR Grand Magic’s Blessed
BIM Mortlach

BIR&BIM
BIR CH Blaaholm’s Joker CERT NORD UCH
BIM CH Great Voje’s Chilli CERT CHAMPIONAT

CERT-hane UCH Blaaholm’s Joker

CERT-tik UCH Great Voje’s Chilli
Bhkl2 SUCH Lloyd Willners Mercury, CACIB
Bhkl3 NO UCH SE UCH Spear Dane´s Castillo De Gredos, CACIB
BHkl4 SUCH Be Born Aslan, R-CACIB
Btkl2 Blaaholm’s Lady Gaga
Btkl3 Lloyd Willners Le Sabre, R-CACIB
Btkl4 Lloyd Willners Malibu, CACIB
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11 05 07 Lidköping, Skaraborgs Kennelklubb Nationell
Domare: Benny Blid von Schedvin (Sverige)

BIR & BIM
BIR Bleibergquelle Quintessa (med Cert)
BIM Diplomatic’s Claude Monet (med Cert)
Bhkl2 SUCH Lloyd Willners Mercury
Bhkl3 NordJV-07 JWW-08 SV-09 Ch Diplomatic’s Ugolina Da Siena
Bhkl4 SUCH Be born Aslan
Btkl2 NO UCH SE UCH Diplomatic´s Zue-Ellen
Btkl3 Lloyd Willners Le Sabre
Btkl4 SUCH Be Born Jadis
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11 04 17 Västerås, Wästmanlands Kennelklubb Nationell
Domare: Satu Ylä-Mononen, Finland

BIR & BIM
BIR FI UCH SE UCH SE V-10 Highesteem Place Your Bet
BIM Delphidon’s Great Garibaldi CERT CHAMPIONAT

CERT-hane Delphidon’s Great Garibaldi

CERT-tik All About The Daisy Chain
BT2 NO UCH SE UCH Diplomatic’s Zue-Ellen
BT3 FI JV-07 FI UCH All About The Daisy Chain CERT CHAMPIONAT
BT4 Liebe Doggen Never Ending Story RESERVCERT
BH2 Grandisons Great Balls Of Fire RESERVCERT
BH3 Liebe Doggen Nils Oscar
BH4 Liebe Doggen Man On The Moon
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11 03 27 Karlstad. SGDK Officiell
Domare: Johnny Andersson

BIR & BIM

CERT-hane Lloyd Willners Mercury
BIR NO UCH SE UCH Diplomatic´s Zue -Ellen
BIM SE UCH Diplomatic´s Xcellent Guy
BIR-Valp Diplomatic´s Edmundo Carobo
BT2 Bleibergquelle Quintessa CERT
BT3 SE UCH Diplomatic´s Claudia Schiffer
BT4 Custennin Drop Dead Gorgeous RESERVCERT
BH2 NO UCH SE UCH Spear Dane´s Castillo De Gredos
BH3 Lloyd Willners Mercury CERT CHAMPIONAT
BH4 Bleibergquelle Prins Alfred RESERVCERT
Bästa Veteran Chevy-House Alley-Cat
Bästa Uppfödare Kennel Lloyd Willners
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11 03 20 Malmö, Internationell
Domare: Jan Herngren

BIR & BIM
BIR Diplomatic’s Zue Ellen
BIM SE UCH Night Flight’s Muntergök
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11 03 19 Sollentuna SGDK, Officiell
Domare: Brigitte Thilemann

BIR & BIM
BIR FI UCH SE UCH SE V-10 Highesteem Place Your Bet
BIM SE UCH Night Flight’s Mätt Och Belåten

BIR & BIM VALP
BIR Valp Nemaz Problemaz Awena
BIM Valp Grande Galores Rock´N Roll Jimma

Bästa Veteran
EE CH FI UCH INT UCH NO UCH SE UCH Kingsize Modesty Blase

Bästa Avelsklass
Grandelux All God Things

Bästa Uppfödargrupp
Kennel Night Flight´s

Barn med hund
”Nellie med Hilma” Grandelux Dressed For Success

Parklass
Great-Bel’s Xcellent Nitro
Great-Bel’s Xcellent Harlekin
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11-01-22 Åbo International Top Dog Show 2011
Domare: Hans Lehtinen

BT-2 R-Cacib Cert Champ SE UCH Highesteem Place Your Bet
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11-01-09 My Dog Int 2
Domare: Jens Myrman
BIR valp Maxidane´s Que Sera Sera

BIM-BIR
BIR Cacib BIG-4 SE UCH Highesteem Place Your Bet
BT-2 R-Cacib SE UCH Maxidane´s Katie Melua
BT-3 Cert Champ Maxidane´s Long Tall Sally
BT-4 Cacib SE UCH Diplomatic`s Zue-Ellen
BT-R Boarhunters Yakita
BIM Cacib Be Born Aslan
BH-2 cert Meluas All Eyes On Me
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
» 11-01-08 My Dog Int 1
Domare: Javier Sanches, Spanien
Bästa valp Grandelux Electric Blue
BIR Cacib DK SE UCH Maxidan´s Katie Melua
BT-2 R-Cacib SE UCH Diplomatic´s Zue Ellen
BT-3 NO SE UCH Diplomatic´s. Zahara-Jolie
BT-4 SE UCH Highesteem Place Your Bet
BT-R Cert Cacib Big Ranger´s Indiana Girl
Oplac R-Cacib Lloyd Willner’s Le Sabre
BIM Cacib SE UCH Night Flight´s Muntergök
BH-2 R-Cacib NO SE UCH Grand Fawn´s Khalfahni
BH-3 Cert Melua´s All Eyes On Me
BH-4 Hotpoint´s Catch Your Eye
BH-R Banderillas Conrad
Oplac Cacib Pinza’s Blue I’m No Rush